Američki lekar još nema dozvolu da operaciju izvodi u svojoj zemlji, pa procedura povlači brojna pitanja. Evo o čemu se zapravo radi.  

"Boja očiju zavisi od količine pigmenata u njima, tamne oči imaju više pigmenata, odnosno melanina od svetlijih očiju. Teorijski je potpuno izvodljivo da se laserom skine taj sloj pigmenata sa njih i da se promeni njihova boja", kaže doktor Dragoslav Naćić, oftamolog. 

VIŠE: Najluđi zahvati estetske hirurgije: 3 tretmana za veštačke lepotice

Prema rečima oftamologa Naćića, laserka procedura ne može da se izvede bez hemijskih sredstava. Veoma je važno koja se hemijska jedinjenja koriste za uklanjanje pigmenata i na koji način, odnosno da li se melanin propušta putem krvi ili putem očne vodice. 

U zavisnosti od tipa i načina primene hemijskih jedinjenja, zavise i posledice procedure, "agresivna" upotreba hemijskih sredstava može da dovede do zapušenja odvodnih kanala i pojave intraokularnog pritiska. 

"Da bi procedura postala poput svih ostalih zvaničnih, potrebno je da se uradi najmanje 200 takvih operacija i da se stanje pacijenata prati u nekom dužem roku", dodaje oftamolog. 

Sa klinike "Stroma Medical", koju je osnovao doktor Greg Homer, poručuju da su oni teorijske mogućnosti potvrdili u praksi.  

"Kada uklonite pigment, svetlost može da ulazi u rožnjaču, odnosno u mala vlakna koja izgledaju poput žica na točku bicikla u osvetljenom oku, a kada se svetlo rasipa, ona reflektuju natrag samo najkraće talasne dužine i  to predstavlja plavi kraj spektra", objasnio je doktor Greg Homer. 

VIŠE: Kako se menjala ženska lepota kroz istoriju: 3 hiljade godina u 3 minuta (VIDEO)

Procedura koju izvodi oftamolog Homer traje 20 sekundi, za to vreme laser odradi svoje, a onda narednih nekoliko nedelja telo uklanja melanin iz oka. Posle tog vremena nastaje promena boja očiju. Operacija košta 5.000 dolara.

Tekst: Jelena Milenković 

Izvor: Blic