Svi kozmetički proizvodi sadrže određenu količinu bakterija i zato proizvođači u njih dodaju konzervans kako bi produžili rok trajanja proizvoda. 

Toksični metali nalaze se u hidratantnim kremama, losionima, kremama za sunčanje, maskari, senkama za oči, puderu, a upijaju se u organizam kroz kožu. U ruževima za usne nalazi se olovo, korektori sadrže kadmij, puderi i rumenila nikal, berilij je u bronzerima, a senke za oči i maskara sadrže arsen.

VIŠE:Koliko dugo smemo da čuvamo i koristimo šminku i ostale kozmetičke preparate

Hemikalije u kozmetici mogu uzrokovati zdravstvene poteškoće poput osipa, mučnine, povraćanja, problema s bubrezima, glavobolje, dermatitisa, gubitka kose, neuroloških i hormonalnih problema, bolova u zglobovima i kostima. Donosimo deset štetnih hemikalija koje se nalaze u kozmetičkim proizvodima koje svakodnevno koristimo.

BHA i BHT

BHA (butylated hydroxyanisole) i BHT (butylated hydroxytoluene) su sintetički antioksidansi koji se nalaze u ruževima za usne i hidratantnim kremama, a uzrokuju alergijske reakcije na koži i mogu uzrokovati endokrine bolesti, rak i probleme s reproduktivnim sustavom.

Veštačke boje

PPD (P-Phenylenediamine) je uobičajen sastojak boja za kosu, a veštačke boje nalaze se u mnogim kozmetičkim proizvodima. Tamne boje za kose sadrže ga u većoj količini nego svetle. Mešavina različitih hemikalija u boji je kancerogena, a boje mogu sadržati i nisku količinu teških metala.

Neke boje nisu odobrene kao aditivi u prehrani, a koriste se u kozmetici koja se može progutati, kao što su ruževi za usne. Boje mogu sadržati aluminijum i druge toksične metale koji daju sjaj proizvodima, a mogu izazvati osip i iritaciju očiju.

Živa

Metal živa nalazi se u ribi, vakcinama, ali i u dekorativnoj kozmetici i mejkap proizvodima za oči. Živa se lako upija u kožu, preko koje ulazi u organizam, a može uzrokovati alergijske reakcije i iritacije na koži.

Formaldehid

Sastojci koji puštaju formaldehid nalaze se u gotovo svim proizvodima za negu lica, tela i kose, kao i u antiperspirantima i lakovima za nokte.

Oni mogu iritirati disajne puteve, uzrokovati astmu, alergije i reakcije na koži. Izloženost formaldehidu može izazvati i glavobolju, umor, vrtoglavicu, bolove u zglobovima i prsima i nastanak raka.

Parabeni

Najviše se koriste kao konzervansi u kozmetici, a nalaze se u proizvodima preparativne i dekorativne kozmetike. Uzrokuju endokrine bolesti, a povezuju se s rakom dojke i poteškoćama muških reproduktivnih funkcija. Istraživanja pokazuju da metilparaben koji se nanosi na kožu, reaguje  sa UVB zrakama i dovodi do ubrzanog starenja kože i oštećenja DNA.

Propylene Glycol

Derivat nafte nalazi se u dekorativnoj i preparativnoj kozmetici. Ovaj toksični aditiv uzrokuje alergijske reakcije. Dezodoransi u stiku sadrže višu koncentraciju ovog sastojka nego što se nalazi u industrijskoj primeni.

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES)

Sodium Laureth Sulfate (SLES) nalazi se u kozmetici namenjenoj za kupanje i tuširanje, poput šampona i pena za kupanje, u deterdžentima za pranje. U SLES-u mogu se nalaziti etilen oksid i 1,4 dioxane, koji su kancerogeni. Sodium Lauryl Sulfate (SLS) se nalazi u deterdžentima, pastama za zube i drugim kozmetičkim proizvodima i štetan je za kosu i kožu.

Triklosan

Konzervans koji se nalazi u kozmetici ima antibakterijsko dejstvo, poput pasta za zube, sredstava za čišćenje, dezodoransa i antiperspiranta. Može uzrokovati endokrine i hormonske bolesti i doprineti otpornosti bakterija na antibiotike. 

Petrolatum

Mineral petrolatum nalazi se u bebi uljima, kremama, ruževima za usne, sredstvima za odstranjivanje šminke i sjaju za usta. Ovo je mineralno ulje koje poput voska ostaje na površini kože, zatvara pore što dovodi do mitisera i proširenih pora.

Cyclomethicone i Siloxane

Sastojci na bazi silikona nalaze se u kozmetici koja hidratizuje i omekšava kožu, poput krema za lice i dezodoransa. Uzrokuju endokrine i hormonske bolesti.

Izvor: She.hr