Prioritet kod svakog orezivanja voćki jeste ravnoteža između vegetativnog I generativnog potencijala. Kao osnovno pravilo važi: umerena zimska rezidba utiče povoljno na razvoj voćaka jer izaziva obnovu rodnog drveta i redovnu rodnost. Voćke koje sporo i slabo rastu bolje je da radikalno orežete. 

I kada se radi o formiranju krošnje, treba uskladiti brzinu rasta i rod. Voćke kalemljene na slabo bujne podloge najbolje je formirati u tipu vitkog vretena. Kod ovog uzgojnog oblika bujne grane u srednjem i vršnom delu obavezno se uklanjaju. Zbog ranog prinosa trebalo bi izbegavati orezivanje skeletnih grana. Posle sadnje više se skraćuju grane u gornjem delu krošnje od donjih izdanaka. 

Stabla koja su na bujnijim podlogama formiraju se u tipu kotlaste krune ili vaze. Za to je potrebno formirati više ravnomerno raspoređenih jakih skeletnih grana oko stabla. One bi trebalo da štrče, jer će kasnije biti nosioci rodnih grana, koje će se same povijati pod težinom plodova. 

Orezivanje grana - Radikalno orezivanje podstaći će brz rast novih mladara i razvoj dugačkih bočnih grana s dosta pupoljaka. Ukoliko se oreže samo vršni deo, uslediće sporije formiranje mladara. Pojavljuju se samo kratke bočne grančice (skica u galeriji).

Formiranje stabla u tipu vitkog vretena - Prilikom orezivanja stabla formirajte od osnove nagore slabe skeletne grane raspoređene po spirali, tako da dobijete krošnju nalik jelki. Dogodine ukloniti sve grane koje rastu vertikalno. 

Formiranje kotlaste krune (vaze) - formirajte stablo sa 3-4 jake skeletne grane i obavite prekracivanje vođice da dobijete kotlastu krunu. Uklonite sve grane koje štrče. Skratite skeletne grane na kojima ce se formirati rodno drvo.

LepaiSrecna Stabla koja su na bujniijim podlogama formiraju se u tipu kotlaste krune ili vaze. One koje su, pak, kalemljene na slabije bujne podloge, treba formirati u tipu vitkog vretena.