Od niskih pokrivača tla do impozantnog žbunja - rod drena obuhvata više od 45 različitih vrsta! Najpoznatiji su oko tri metra visoki žbunovi, koji se često sreću u mešovitim živim ogradama ali i pojedinačno u bašti.
Najpoznatije vrste su sibirski dren (Cornus alba „Sibirica”) crvene kore, kao i purpurni dren (Cornus alba „Spaethii”). Trenutno je sve omiljeniji cvetni dren. Nova sorta „Venus” (japanski cvetni dren; Cornus kousa) zvezda je u ovom asortimanu.
Višegodišnjim uzgajivačkim radom nastao je novitet koji ima neverovatno krupne bele cvetove i velika otpornost na bolest i štetočine. Da bi se njegov bujan rast držao pod kontrolom, može se orezati posle cvetanja. „Venus” dostiže visinu od oko šest metara i u starosti može znatno da se raširi. Zbog toga prilikom sadnje ostavite dovoljno mesta.
VIŠE: Puzavica oficirskog srca i damskih boja: najlepse bugenvilije sveta (FOTO)
Foto: Wikipedia / Cornus alba
Cvetni dren nas očarava mnoštvom različitih vrsta i sorti: pravi ukras je i američki cvetni dren (Cornus florida) koji ima sorte sa lepim roze cvetovima. Ali u poslednje vreme često podleže bolesti sušenja izdanaka. U Severnoj Americi, gde je cvetni dren naročito omiljen, u međuvremenu se sve više sade japanski cvetni dren (Cornus kousa) i kineski cvetni dren (Cornus kousa var. chinensis).
Azijski cvetni dren (Cornus nuttallii) smatra se nešto osetljivijim i pogodan je samo za zaštićena sta ništa. Predstavlja dobru alternativu američkom cvetnom drenu.
VIŠE: Četinari za dekorativniju baštu
Foto: Wikipedia / Cornus kousa
Cvetni dren pokazuje svoje čarobno lepe cvetove u maju i junu, a u jesen je možda još lepši zahvaljujući plodovima nalik na jagode kao i fantastičnim bojama. Plodovi su doduše jestivi, ali su neukusni. Bolje je da ih ostavite kao ukras na žbunu! Pored toga, ono što nam se čini da su cvetovi odnosno latice cvetnog drena zapravo su samo bele ili roze brakteje koje uokviruju sitne cvetove u sredini.
VIŠE: Kako da gajite divlje ljubičice u bašti
Foto: Wikipedia / Cornus florida
Prilikom sadnje vodite računa o pravom izboru staništa: cvetni dren voli blago kiselo zemljište bogato humusom u polusenci. On je idealan pratilac rododendrona. Ukoliko nemate kiselo zemljište, u rupu za sadnju žbuna dodajte džak zemlje za rododendrone. Tada božanstvenom cvetnom spektaklu ništa ne može da stane na put!
VIŠE: Kako da napravite spa baštu u zadnjem delu dvorišta
Foto: Wikipedia / Cornus nuttalli
Izvor: Moja lepa bašta