Proleće je konačno stiglo u Srbiju, a sa njim i idealni uslovi za iznošenje cveća na otvoreno. Noćne temperature su sada umerenije, dok dnevne dostižu i prijatnih 20°C, što je savršeno vreme da sobne biljke postepeno privikavamo na spoljašnje uslove.

Međutim, biljke koje su provele zimu u zatvorenom prostoru navikle su na slabiju osvetljenost i stabilne temperature, pa ih ne smemo odmah izložiti jakom suncu. Kako da ih pravilno prilagodite spoljašnjim uslovima? Evo nekoliko ključnih saveta!

Postepeno privikavajte biljke na sunce

Biljke koje su cele zime bile u zatvorenom prostoru osetljive su na naglu promenu svetla. Direktno izlaganje jakom suncu, posebno između 10 i 16 časova, može da dovede do opekotina na listovima. Zato ih prvih nekoliko nedelja postavljajte na mesta sa jutarnjim suncem i blagom senkom tokom ostatka dana.

Neke biljke, poput fikusa, monsteri, orhideja i drugih sobnih vrsta, najbolje je držati ispod krošnji drveća ili u polusenci balkona i terasa. Tropske biljke poput juke, kaktusa i strelicije mogu se postepeno privikavati na sunčanije pozicije.

Pažljivo birajte mesto za biljke

Važno je odabrati pravu lokaciju za svaku biljku:

  • Biljke koje vole svetlost (poput sukulenata i agruma) mogu se postaviti na terase i dvorišta s više svetla, ali ih u početku štitite laganom senkom.
  • Biljke koje ne podnose jako sunce (npr. paprat, spatifilum i anturijum) bolje je držati u senci drveća ili na mestima s difuznim svetlom.
  • Balkoni i terase su odlična mesta za smeštaj biljaka, ali vodite računa da ih zaštitite od jakog vetra i prejakog sunca.

Pregled i zaštita od štetočina

Pre nego što biljke premestite napolje, pregledajte ih pažljivo. Proverite da li na listovima ili stabljikama ima insekata poput lisnih vaši, grinja ili bele leptiraste mušice. Ako primetite štetočine, poprskajte biljke rastvorom blagog insekticidnog sapuna ili prirodnim preparatima na bazi nim ulja.

Takođe, uklonite suve ili požutele listove i prorežite oštećene delove biljke kako biste podstakli novi rast.

Presađivanje, zalivanje i prihrana

Ako su biljke prerasle trenutne saksije, sada je pravo vreme za presađivanje. Izaberite saksiju za broj veću od prethodne i koristite kvalitetan supstrat prilagođen vrsti biljke.

zena presadjuje cvece.jpg
Foto: Shutterstock

Pre presađivanja, biljku dobro zalijte kako biste olakšali izvlačenje korena iz saksije. Takođe, pažljivo pregledajte koren i uklonite trule ili oštećene delove.

Pravilno zalivanje i prihrana

Biljke koje su u zatvorenom zahtevale ređe zalivanje sada će tražiti više vode, posebno kada temperature porastu. Saksijske biljke napolju se obično zalivaju svaki drugi dan, a tokom letnjih vrućina i svakodnevno.

Dok su noćne temperature još niske, biljke nisu u punom vegetativnom rastu, pa ih nije preporučljivo presađivati niti previše prihranjivati. Sačekajte da se temperature ustale iznad 10°C noću pre nego što ih prihranite i premeštate u nove saksije.

Kada biljke potpuno pređu na spoljašnje uslove, možete ih prihraniti blagim organskim đubrivom ili tečnim đubrivom za cvetnice i lisnate biljke. Važno je ne preterivati – previše đubriva može da dovede do problema sa korenom i rastom.

Budite spremni za nagle promene vremena 

Prolećno vreme zna biti nepredvidivo, pa obratite pažnju na prognozu. Ako se očekuje nagli pad temperature ili jak vetar, privremeno unesite biljke nazad ili ih zaštitite agrotekstilom.

Ako su jutarnje i večernje temperature još uvek niske (ispod 10°C), biljke treba pažljivo prilagođavati spoljašnjim uslovima.

Biljke možete tokom dana iznositi napolje kada su temperature više od 15°C, ali ih obavezno vraćajte unutra pre nego što padnu temperature uveče. Ovo će im pomoći da se postepeno priviknu na spoljašnje uslove.

Ako ostavljate biljke napolju preko noći, zaštitite ih tako što ćete ih prekriti agrotekstilom, starim čaršavima ili folijom za biljke. Saksije možete dodatno izolovati postavljanjem na drvenu podlogu ili prostirku kako bi se korenje zaštitilo od hladnoće.

zena sa cvecem sobne biljke.jpg
Foto: Shutterstock

Izaberite zaklonjeno mesto. Postavite biljke uz zid kuće, na terasu ili balkon gde su zaštićene od vetra i naglih promena temperature. Zidovi zadržavaju toplotu tokom dana i noću mogu da blago zagrevaju biljke.

Prateći ove savete, vaše biljke će se lakše prilagoditi novim uslovima i biće spremne za stalni boravak napolju kada temperature postanu stabilno visoke. Pročitajte i koja je sobna biljka za plodnost i napredak.

BONUS VIDEO:

00:26
Sobne biljke koje cvetaju Izvor: TikTok/emlilivingherbestlife