Kad se približe prvi dani jeseni, vreme je da se pripremite da unesete cveće u kuću. Mnoge biljke neće izdržati noćne temperature niže od desetak stepeni, pa treba da isplanirate gde će provesti zimu.

Pre nego što ih unesete, veoma je bitno da pedantno uklonite sa njih sve bubice kako ne biste i njih uveli u dom na "zimovanje". U suprotnom, moglo bi da dođe do opšte zaraze.

Mnogi stručnjaci savetuju da se u kanti razmuti malo deterdženta za sudove sa vodom i da onda potopi saksija po saksija. Ako su biljke prevelike za ovakav "tretman", možete da ovlaš okupate vodom iz creva i zatim operete sunđerom namočenim u veoma blagu sapunicu.

brisanje biljaka.jpg
Shutterstock  

Posebno obratite pažnju na donju stranu listova, jer se tu često kriju insekti. Na kraju dobro isperite lišće i blago osušite. Dobro obrišite i same saksije.

Kad ih unesete u kuću, proveravajte biljke prilikom svakog zalivanja, a ako se pojave insekti, odmah upotrebite insekticid.

Jesen je trenutak i da proverite da li nekim biljkama treba i presađivanje ili orezivanje. To je obavezno ako vidite da je neka od njih prerasla saksiju ili je prevelika da je unesete u kuću.

zena presadjuje filodendron.jpg
Shutterstock  

Treća stvar na koju treba da obratite pažnju jeste da nikad ne unosite biljke sa hladnog vremena u prostorije koje se greju. Neophodno im je da se prilagode, pa ih prvo prebacite u neku prohladnu prostoriju, stepenište ili zastakljenu terasu. Pročitajte i koje je najlepše cveće za jesen, za baštu i terasu.

BONUS VIDEO:

NAJLEPŠE DVORIŠTE U EVROPI Instagram/littlegarden.world