Poštovana redakcijo,

Vaš časopis kupujem od prvog broja i veoma sam srećna što postojite, jer jako volim cveće. Ali kao i svakom ljubitelju cveća trebaju i saveti, a vaš časopis je velika pomoć. Pošto živim u stanu, teško mi je održavati cveće, ali se borim i u tome uspevam. Verujte da svo cveće koje se može držati u stanu ja imam. Od ogromnog Adama do sitnih kaktusa. 

Moj problem je što posebno volim drvenaste biljke, ali mi teško uspevaju, jer ne znam kako se razmnožavaju. Na primer, jako me interesuju ruzmarin i šimšir, kao i japansko drvo i palmica Dracena Marginata. Imam odakle da uzmem pelcere od ovih biljaka, ali ne znam kako da ih ožilim i posle gajim u stanu i na terasi. Molim vas da mi već u sledećem broju date savet i objašnjenje, ako se ovo cveće treba ožiliti u proleće. 

Unapred zahvalna,
Magdalena iz Novog Sada

Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) se može proizvesti iz semena, ali možete pokušati da grančicu stavite u vodu dok se ne ožili i potom posadite u mešavinu treseta i peska. 

Ostale drvenaste biljke koje ste naveli najbolje je ožiliti uz pomoa hormonskog praha (koji se može kupiti u poljoprivrednim apotekama) i to na sledeći način: 

Izaberite vrh stabljike ili izdanak sa barem dva para zdravih listova i rastućim vrhom. Odrežite ispod drugog para listova. Reznice moraju biti duge 8 do 10cm, a pripremite ih orezivanjem neposredno ispod lista, i potom odstranite donji par listova. Umočite prerezanu površinu u hormonski prašak za ožiljavanje i otresite višak. 

Tako pripremljenu reznicu posadite u prethodno pripremljenu mešavinu treseta i peska u jednakim količinama. Nakon toga dobro zalijte. Da bi održavali neophodnu temperaturu (24 stepena) i visoku vlažnost u vazduhu, možete reznice prekriti plastičnom folijom koju treba povremeno skidati radi provetravanja. Zemlja ne sme da se isuši, pa je neophodno često zalivati. Nakon 21. dana možete skinuti foliju i biljku presaditi u običan supstrat.

Dragana Vojičić,
dipl. inženjer šumarstva
za pejzažnu arhitekturu