Zimske niske temperature i vlaga predstavljaju problem mnogim biljkama koje potiču iz zemalja sa blagom klimom. U opasnosti su pre svega biljke u saksijama zato što su u njima izloženije kolebanjima temperature i opasnosti od vlage. 

Dok tropske biljke poput dature i hibiskusa prezimljavaju u kući ili u zimskoj bašti bez opasnosti od mraza, vrste kao što su maslinovo drvo ili kamelija prežive nekoliko stepeni u minusu. Stručnjaci preporučuju da se biljke što kasnije unesu.

Zimska zaštita pomaže da se prevladaju prvi talasi hladnoće i tako produži vreme na otvorenom. Podloge od kokosove asure štite od hladne zemlje, naslage vune ili jute oko saksije pomažu da se koren zaštiti od hladnoće. 

Takođe, zaštitite stablo i koren; isušivanje od vetra i zimskog sunca često se potcenjuje, a zimzelene biljke kao što su kamelija i šimšir mogu da pate zbog toga. Vuneni omotač koji propušta vazduh ili lagana tkanina od jute štite od vetra i sunca. U njih se mogu umotati i osetljive ruže, na primer one visokih stabala. 

Savet: Da biste biljke zaštitili od kiše i vetra, premestite saksije uz zid kuće. Mesto u senci je bolje nego osunčano. I mladim biljkama, na primer voćkama, potrebna je zimska zaštita: opasnost preti od suncanih ali hladnih zimskih dana.

Strana stabla okrenuta ka suncu se zagreva, a strana u senci smrzava, što još uvek tanka kora ne može da izdrži i stoga puca. Ove tzv. mrazne pukotine su ulazna vrata za gljivice. Drveće zaštitite ili reflektujućim belim premazom, ili asurom od bambusa koja se obavije oko drveta. Lepa alternativa su asure od paprati. Postoji veliki izbor materijala za zimsku zaštitu u različitim bojama tako da sa malo umešnosti u dekorisanju saksije i biljke lepo izgledaju i ulepšavaju zimske bašte i terase. 

Izvor: Lisa / Moja lepa bašta