Park Guelj, jedinstveno iskorišten prazan prostor u podnožju planine El Karmen, kamene staze ukrašene mozaicima, napravljene kao put duhovnog uzdizanja krase veći deo ovog izuzetnog parka u Španiji. Kombinacija prirodne lepote kojom odiše sam pejzaž: kamen i zelenilo, sa eksplozijom boja na keramičkim mozaicima Antonija Gaudija čine ovaj park draguljem Barselone.

Ovaj čarobni park, sačinjen od mnoštva raznolikih mozaika koji dominiraju celokupnom površinom, maštovitim oblicima i  šarenilom boja, datira iz davne 1900. godine. Revolucionarni poduhvat španskog arhitekte Gaudija nikoga nije ostavio ravnodušnim, i danas oduzima dah hiljadama turista koji svake godine posećuju ovaj barselonski dragulj, sačinjen od mašte jednog čoveka i prirode.

Ulaz u park krase dve kućice urađene u neponovljivom Gaudijevom stilu, iza kojih se pruža nepregledno bogatstvo staza u dužini od tri kilometra. Slavni Španac je iskoristio čudesni prirodni fenomen – visinske razlike koje idu od 150 do 210 metara nadmorske visine – da isprojektuje stazu koji simbolizuje duhovno uzdizanje. Na vrhu je trebalo da bude kapela, ali ona nikada nije sagrađena, već se na tom mestu sada nalazi spomenik konjici. Kompletan efekat je učinio park jedinstvenim u svetu, zbog čega se nalazi na listi Uneskove svetske baštine.

U čast ovog sjajnog arhitekte, koji bi na dan 25. juna 2013. proslavio 161. rođendan, podsetio je i najveći internet pretraživač Gugl, čiji je logo na taj dan osvanuo inspirisan prepoznatljivim mozaičnim slovima u više boja, kako bi podsetio na bezvremenskog arhitektu.

Pogledajte galeriju ispod teksta i zakoračite u Gaudijev mozaični svet

Maja Bunčić

LepaiSrecna Ljubitelji prirode i umetnosti i danas su očarani eksplozijom boja na keramičkim mozaicima Antonija Gaudija u gradskom parku Barselone, čak i sto godina po njegovom osnivanju.