Korišćenje vode za uzgajanje biljaka zvanično se u nauci javlja kao ideja još u 17.veku. U praksi, prema nekim dokazima, sistem uzgajanja biljaka izdignutih od zemlje navodno je postojao još u doba Vavilona, a postoje i hijeroglifi koji pokazuju da su Egipćani takođe uzgajali određene biljke u vodi.

Hidroponija predstavlja sistem uzgajanja biljaka bez korišćenja zemlje, uz pomoć vode i hranljivih sastojaka. Biljke se postavljaju u posebne posude, a hranljive supstance se sprovode direktno do korena biljke.  Stručnjaci smatraju da će briga o zaštiti životne sredine i smanjivanje površina obradivog zemljišta nesumnjivo podići svest kod poljoprivrednika o prednostima hidroponije.

Zvuči iznenađujuće da biljkama ne treba zemlja da bi živele i rasle, ali zemlja ponekad može biti vrlo neefikasna baza. Biljke prirodno razvijaju vrlo dugačko korenje kako bi doprele do velikih dubina i  nakupile što više vode i hranljivih supstanci koje su im neophodne za opstanak. Hidroponski sistem konstantno obezbeđuje sve što je biljkama potrebno za razvoj, zbog čega biljke ne moraju da razvijaju dugačko korenje, i rastu 50 odsto brže nego u zemlji.

Uzgajivači će, primenjući ovaj sistem, imati mogućnost da u potpunosti  kontrolišu nutritivnu ravnotežu sastojaka kao i pH vrednosti, a broj štetočina i bolesti biljaka će se drastrično smanjiti. Hidroponija omogućava i veliku uštedu prostora u staklenicima i plastenicima, jer se biljke mogu uzgajati na više nivoa. S obzirom na to da veštačke hidroponske bašte ne zavise od godišnjih doba, one mogu obezbediti prinose tokom cele godine. Mogu se koristiti reciklirana voda i hranljivi sastojci, što znatno smanjuje sredstva potrebna da se uzgajaju biljke. 

Pored brojnih ekoloških prednosti, hidroponski sistem ima i nekoliko mana. Prva i osnovna je cena s obzirom na to da ovaj sistem još uvek nije u širokoj upotrebi i sama izgradnja zahteva dosta novca. Ipak, jednom kad napravite hidroponsku baštu, znatno ćete uštedeti novac za održavanje. Sistem je osetljiv na nestanak struje, zato je važno da imate drugi izvor energije za održavanje bašte. Rukovođenje ovakvim sistemom zahteva viši stepen znanja, ali svako predznanje iz oblasti agrikulture je dovoljno za početak. 

Una Kostandinović