Magnetna rezonanca (MR) je medicinska tehnika snimanja koja koristi snažno magnetno polje i radio talase za generisanje detaljnih slika unutrašnjih struktura tela. To je neinvazivna i potpuno bezbolna procedura koja je napravila revoluciju u polju medicinske dijagnostike.
Ipak, kada prvi put idu na snimanje, ljudi često budu uplašeni, prvenstveno jer ne znaju šta mogu da očekuju. Zato vam danas predstavljamo odgovore na najčešća pitanja vezana za snimanje magnetnom rezonancom.
1. Kako radi magnetna rezonanca?
MRI skener koristi prirodna svojstva atoma vodonika u telu za generisanje slika. Kada ste smešteni unutar magnetnog polja, atomi vodonika se poravnavaju i okreću u istom smeru kao i magnetno polje. Kada se talas radio frekvencije prenosi kroz tkiva, poravnani atomi vodonika emituju signal. Ovi signali se zatim mere i obrađuju kako bi se proizvele detaljne slike unutrašnjih struktura tela.
2. Da li MR ima neželjene posledice?
MR skeniranje nema poznatih neželjenih efekata, što ga čini sigurnim i pouzdanim dijagnostičkim alatom.
3. Šta uzrokuje buku?
Buka koju generiše MRI skener prvenstveno je uzrokovana električnom strujom koja prolazi kroz žice gradijent magneta. Ova struja se suprotstavlja glavnom magnetnom polju, a jačina polja određuje jačinu buke gradijenta.
4. Hoće li me nešto boleti?
Ne, MR skeniranje je bezbolna procedura. Tokom skeniranja nećete ništa osetiti. Međutim, kako je magnet u obliku kapsule u koju se uglavnom ulazi celim telom, neki pacijenti mogu osetiti napad klaustrofobije. Zato ćete dobiti panik taster, pomoću kojeg možete da komunicirate sa tehničarom tokom snimanja.
5.Po čemu se MR razlikuje od skenera?
I MR i skener (kompjuterska tomografija) su tehnike snimanja koje stvaraju slike poprečnog preseka tela. Međutim, ključna razlika je to što skener koristi jonizujuće zračenje za snimanje, a MR jako magnetno polje i radio talase. MR je posebno koristan za snimanje mekih tkiva i pružanje odličnog kontrasta, dok je skener poželjniji za snimanje kostiju i pružanje detaljnih slika grudnog koša i abdomena. Da li znate kako treba da se pripremite za mamografiju?
6. Da li može da se skenira celo telo?
MR može u jednom trenutku da skenira samo određeni deo tela. Svako skeniranje je ograničeno na određeni region i može potrajati od 30 do 60 minuta. Ako je potrebno snimiti više delova tela, snimanje će se obaviti posebno.
7. Zašto mi je celo telo u skeneru ako snimam samo glavu?
Područje skenera koje stvara slike nalazi se u centru magneta. Kada snimate glavu, na primer, većina gornjeg dela tela će takođe biti unutar skenera kako bi se obezbedilo pravilno poravnanje i snimanje potrebnih slika. Isti princip važi i za snimanje kičme i gornjih ekstremiteta.
8. Koliko dugo traje snimanje?
Trajanje snimanja može da varira u zavisnosti od specifičnog dela tela koji se snima i složenosti pregleda. U proseku, pregledi mozga i kičme mogu trajati oko 45 minuta, a ako je uključen kontrast, može potrajati i nešto duže. Pregledi drugih delova tela mogu da se kreću od 45 do 60 minuta, dok magnetna rezonanca srca, zbog fiziološke funkcije srca i prirodnog disanja, može da potraje i do dva sata. Ostala područja, kao što su koleno, skočni zglob, kuk, lakat i zglob, mogu potrajati 25 do 45 minuta. Pregledi dojki obično traju oko 45 minuta do sat vremena, a ako je potrebna biopsija dojke, pregled može potrajati i do sat vremena. Važno je napomenuti da su ove procene vremena opšte smernice i da će stvarno trajanje vašeg MRI pregleda biti određeno vašim specifičnim slučajem.
9. Da li MR mora da se ponavlja?
Uprkos trudu da ostane potpuno miran tokom snimanja, po savetu tehničara, događa se da pacijent napravi minimalni pokret koji pokvari sliku, te da lekar ne može sa sigurnošću da očita rezultat. Tada će lekar tražiti da se snimak na licu mesta ponovi, a isto se dešava ako lekar želi da vidi jasnije ili bliže neki deo snimka, te traži još jedno slikanje. Po savetu lekara, u zavisnosti od povoda za snimanje, može se raditi kontrolno snimanje magnetnom rezonancom na određeni vremenski period.
Kako se pripremiti za snimanje magnetnom rezonancom?
- Recite lekaru ako pijete neku terapiju, kako bi se ona prilagodila snimanju radi dobijanja relevantnih rezultata
- Od tehničara ili lekara možda ćete dobiti uputstvo o ishrani pred snimanje
- Obavezno obavestite lekara i tehničara ako u telu imate metalne implante ili strana tela
- Obavezno skinite sav nakit sa sebe; žene treba da skinu i grudnjak zbog žice i kopči
Pročitajte i Kako se izvodi kolonoskopija i kako se pripremiti.
BONUS VIDEO
Tekst: Lepa&srećna/B.S.