Da li vam se nekad desilo da nakon preležane prehlade ili gripa, još nekoliko nedelja kašljete?
Ako je verovati američkim stručnjacima, ovaj fenomen je zapravo prilično čest. Njihovo istraživanje pokazalo je kako između 11 i 25 odsto odraslih ima postinfekcioni (postvirusni) kašalj 3 do 8 nedelja nakon respiratorne infekcije. Oni objašnjavaju kako se postvirusni kašalj javlja usled zapaljenja respiratornog sistema, uključujući nos, grlo, glasne žice i pluća.
Zbog tog zapaljenja, bronhijalne cevi postaju osetljiveije i pojačava se proizvodnja mukusa, dok se istovremeno smanjuje njegovo prirodno izbacivanje. Tu je i oticanje disajnih puteva, kao i curenje nosa, koji takođe doprinose nadražaju.
Iako ume da bude izuzetno naporan, postviralni kašalj obično je bezopasan. Sve što možete da uradite da pomognete sebi jeste da koristite proizvode za suzbijanje kašlja, dok ne postoje nikakvi dokazi da bi antibiotici mogli da vam pomognu kod istog.
Neke studije pokazale su kako se postvirusni kašalj nakon nekog vremena povlači bez tretiranja, kažu autori članka objavljenog u Kanadskom medicinskom žurnalu.
Kada je kašalj ipak znak nečeg ozbiljnijeg?
Prvi znak po kojem ćete postvirusni kašalj razlikovati od drugih jeste to što je on uglavnom suv, dok bi zbog produktivnog kašlja trebalo da se obratite lekaru, pogotovo ako je praćen kratkim dahom, bolom u grudima, temperaturom, teškoćama sa gutanjem, škripanjem tokom disanja i krvlju u mukusu, prenosi Healthline. Ako ste ranije imali upalu pluća ili ste višegodišnji pušač, to je razlog više da se javite lekaru u što kraćem roku.
Kašalj koji traje duže od osam nedelja uglavnom iziskuje pregled pulmologa koji bi trebalo da otkrije pravi uzrok, kao i da isključi astmu i hroničnu opstruktivnu bolest pluća.
Pročitajte i Kako razlikovati upalu pluća od prehlade i gripa.
BONUS VIDEO
Tekst: Lepa&srećna/B.S.