Autofagija ili metod povremenog (isprekidanog) posta poslednjih godina postao je veoma popularan način mršavljenja, ali i održavanja dobrog zdravlja. Odobren je od strane nauke kao proces koji veoma dobro utiče na čitav organizam, a gubitak kilograma smatra se odličnim usputnim efektom.
Međutim, da li je autofagija dobra za svakoga? Otkrivamo na šta treba da pazite ako sprovodite autofagiju nakon 50. godine!
Autofagija je proces tokom kojeg se hrana ne konzumira u određenom vremenskom periodu svakog dana. Najčešći tip isprekidanog posta koji se praktikuje jeste 16/8 (16 sati se ne jede ništa, a može se piti samo voda, dok se tokom 8 sati može konzumirati željena hrana, najbolje zdrava).
Stručnjaci sugerišu kako bi odrasle osobe starije od 50 godina trebalo da primenjuju autofagiju sa oprezom. Prvo treba da prilagodite "prozor" za ishranu (vreme tokom kojeg jedete) tako da što je moguće bolje zadovolji vaše nutritivne potrebe.
Ako imate više od 50 godina, dobro je početi sa dužim prozorom za ishranu, na primer 12/12 (12 sati jedete, 12 ne). Postepeno možete smanjivati na osam sati.
Jedna od preporuka jeste da predveče obustavite unos hrane nakon 19 časova i da traje dok se ujutro ne probudite. Potom narednih 12 sati treba rasporediti obroke tako da ne budete gladni, i paziti da to bude hrana bogata proteinima, vlaknima i kompleksinim ugljenim hidratima, koji će vas držati sitim.
Za što bolji rezultat, i zdravstveni i za mršavljenje, potrudite se da iz ishrane eliminišete namirnice sa visokim sadržajem kalorija.
Autofagiju organizam prepoznaje kao drastičnu promenu načina funkcionisanja, te je najbolje da se pre nego što počnete sa praktikovanjem povremenog posta, konsultujete vašeg lekara.
Saznajte i kako je Martina Vrbos smršala čak 50 kilograma.
BONUS VIDEO
Tekst: Lepa&srećna