Ako želite da skinete kilograme bez čuvenogjo- jo efekta, zaboravite na instant dijete i gladovanje. Nutricionisti smatraju da je najzdravije gubiti 0,5 do 1 kg nedeljno. Dijete ne bi smele da štete zdravlju, važno je slediti nekoliko osnovnih saveta. Visokokaloričnu hranu zamenite onom sa manje kalorija i jedite mnogo voća, povrća, nerafinisanih ugljenih hidrata, a loše masti zamenite dobrim. Osim toga, važna je fizička aktivnost, a u ovim uslovima izolacije to može biti kraća šetnja, lagano trčanje u mestu ili brzi hod u mestu.
16:8 dijeta
Režim dijete 16:8 kreiran je oko pravila da se 16 sati u svakom danu posti, dok se u ostalih osam sati mogu rasporediti manji obroci. Raspored pravite sami, u zavisnosti od toga kad započinjete s jelom. Ako doručkujete oko 9 sati, tada ćete poslednji obrok imati u 17 sati, dok kasniji jutarnji obrok, oko 12 sati, znači da će večera biti u 20 sati. Kada ste na ovom režimu, poželjno je piti nezaslađen čaj ili vodu. U razdoblju od osam sati, kad je hrana dopuštena, savetuju se lagani i zdravi obroci, uz povremeno uživanje u omiljenim poslasticama.
Dijeta od 1200 kalorija
Cilj ove dijete jeste upravo unos 1200 kalorija dnevno. Konzumacijom manje kalorija naše telo pribegava sagorevanju masti, što kao posledicu ima mršavljenje. Ova dijeta najprikladnija je za osobe koje žive neaktivnim načinom života i možda im nije potrebno preporučenih 2000 kalorija dnevno. Dijeta podrazumeva 3 obroka dnevno uz 2 obavezne užine, tako da nema gladovanja i odricanja. Uz dijetu je neophodno povećati unos tečnosti, pa se pije 1,5 -2 litre vode. Unos povrća i salata nije ograničen, ali je preporuka da se uzima jedna šolja povrća kao prilog, a to je oko 200 grama i salate koliko možete uz to. Isto važi i za voće, jedna jabuka, banana, pomorandža ili kruška, 2-3 komada sitnijeg voća ili jedna šolja bobičastog.
GOLO dijeta
Ovaj način ishrane temelji se na pretpostavci da niskoglikemijska ishrana, koja smanjuje nagle skokove šećera u krvi, može biti korisna za gubitak kilograma, sagorevanje masti i brži metabolizam. Zapravo, ovo je program za mršavljenje koji će vam pomoći da izgubite težinu kroz upravljanje insulinom. Jede se između 1300 i 1800 kalorija dnevno i to kroz tri uravnotežena jela. Oni koji su na ovaj način izgubili telesnu težinu bili su usmereni na vežbanje u trajanju od 15 minuta dnevno. Sve vezano za ovu dijetu saznaje se preko internet stranice programa koji beleži veliku popularnost poslednjih godina u celom svetu zbog delotvornosti i individualnog pristupa svakom korisniku dijete. Poznato je da uz ovu dijetu obavezno idu suplementi i to hrom, cink i magnezijum.
Daš dijeta
Ovaj tip ishrane stručnjaci su osmislili kao sredstvo borbe protiv visokog krvnog pritiska. Doktori je preporučuju svima koji imaju hipertenziju ili problem s visokim krvnim pritiskom jer smanjuje rizik za oboljenje od drugih kardiovaskularnih bolesti. Daš (DASH) dijeta bazira se na unosu voća, povrća, žitarica od celog zrna, nemasnog mesa, a najvažnije odlike ove dijete jesu smanjen unos soli, šećera, masnoća i crvenog mesa. Zbog svega toga stručnjaci je ocenjuju kao tip ishrane koji je pogodan i za one koji nemaju problema s pritiskom, nego žele da oslabe na zdrav način i, što je najvažnije, bez jo-jo efekta. Savetuje se zamena određenih namirnica zdravijim opcijama, a posebno je važno svakodnevno jesti voće i povrće. Dijeta uključuje i dovoljno proteina na dnevnoj bazi kao i zdravih ugljienih hidrata, a uz tri glavna obroka i dva međuobroka sigurno se nećete osećati gladno.
Osnovne smernice za pridržavanje ovog tipa ishrane:
- dnevni unos soli ograničite na 2300 mg (1 malu kašičicu)
- jedite više povrća i voća
- unosite žitarice od celog zrna
- birajte nemasne izvore proteina poput ribe, belog mesa, mahunarki
- izbegavajte idustrijsku prerađenu hranu
- preporučena fizička aktivnost od 30 minuta dnevno, makar lagana šetnja
Tekst: M. P.
Izvor: Lepa&Srećna