Put kroz Srbiju vodi nas do Bačke, pravog rasadnika ukusnih gurmanluka.
Kolači na kukuruzovini
Sastojci
oko 1 kg brašna
3 dl toplog mleka
2 dl mlake vode
2 jajeta
3-4 kašike ulja
1 kockica kvasca
2 kašike masti
šećer, cimet
Priprema
Pomešajte mleko i vodu, dodajte 4 kašike šećera i udrobljen kvasac, pa ostavite da uskisne. U vanglu sipajte oko 900 g brašna, napravite udubljenje u sredini, pa tu sipajte jaja, malo posolite i pomešajte s okolnim brašnom. U isto udubljenje dodajte uskisli kvasac i zamesite meko testo nasipajući brašno sa strane. Pokrijte krpom i ostavite oko pola sata da nadođe. Premesite, prepolovite, oblikujte dve jufke i stavite ih na pobrašnjen stolnjak, i razvijte oklagijom u krugove veličine većeg tanjira. Namažite s malo ulja i ostavite da se odmaraju oko pola sata. Potom razvijte oklagijom još jednom, pa rukama lagano razvlačite koliko god možete po stolu. Namažite testo mašću, pospite cimetom i šećerom po ukusu i urolajte pomažući se stolnjakom, prvo s jedne pa s druge strane dopola. Isecite nožem po sredini, gde se dve rolne susreću. Svaku rolnu isecite tek onoliko koliko vam je potrebno da uvijete oko kukuruzovine. Ako je nemate, poslužiće i kalupi za šaum-rolne. Gotove rolnice uvaljajte u šećer i ređajte u podmazan pleh. Ponovite postupak s drugom jufkom. Pecite oko pola sata na 180 stepeni. Tek kad se sasvim ohlade, izvadite kukuruzovinu ili kalupe i pospite vanilin-šećerom.
Knedličke
Sastojci
1/2 kg oštrog
brašna
2 jajeta
1/2 kocke kvasca
2 dl mleka
malo šećera
so
1 kašika ulja
Priprema
Udrobite kvasac, malo ga pospite šećerom, prelijte s malo mlakog mleka i ostavite da uskisne. Brašno blago posolite, dodajte uskisli kvasac, preostalo mleko i jaja, zamesite mekano testo i ostavite da nadođe oko sat vremena. Premesite ga i oblikujte valjak.
Stavite vodu s uljem i malo soli da provri, pa ubacite valjak da se kuva oko pola sata. Izvadite kad je kuvano i pre služenja isecite na kolutove.
Prilikom posete Bačkoj obiđite neke od turističkih atrakcija ove vojvođanske oblasti. Mi vam predlažemo tri.
Palićko jezero
Kad pomislite na romantičan izlet u Vojvodini, Palić je jedna od prvih asocijacija. Lep krajolik, zelenilo, priroda i arhitektura stopili su se u celinu. Kraj jezera se prostire veliki park, u koji se ulazi kroz svečanu kapiju vodotornja sagrađenog u stilu mađarske secesije. Ako nastavite šetnju obeleženom stazom, proći ćete pored Velike terase iz 1912. godine, muzičkog paviljona i spomen-česme, kao i ženskog štranda. Na kraju vas očekuje zoološki vrt osnovan 1949. godine.
Ovo podneblje ima tristogodišnju tradiciju uzgoja vinove loze i proizvodnje vina. U okolini se nalazi dosta vinarija koje možete posetiti i uživati u degustaciji.
Dvorac Dunđerski
Ovaj kompleks u mestu Kulpin kod Bačke Palanke čine dva dvorca (veliki, to jest kaštel i mali) s pomoćnim zgradama. Izgrađeni su početkom 19. veka u klasicističkom stilu po nalogu imućne porodice Stratimirović. Kaštel je rekonstruisan 1912. godine kada novi vlasnik postaje porodica Dunđerski. Prema projektu arhitekte Momčila Tapavice, zgrada je suštinski zadržala prvobitni izgled. Najveća promena odnosila se na uklanjanje kule, na kojoj se nalazio sat s grbom porodice Stratimirović.
Kompleks čine i veliki park od 4 hektara, s retkim vrstama drveća, stara škola, pravoslavna crkvu i parohijski dom. Čitav kompleks je još 1970. proglašen kulturnim dobrom. Tu je smešten i Muzej poljoprivrede Vojvodine, sa starim mašinama za zemljoradnju.
Sombor
Velelepna građevina na centralnom gradskom trgu, s početka 19. veka, danas je sedište uprave grada, kao i Zapadno-bačkog okruga. Prvobitno zdanje pretrpelo je velike promene na osnovu projekta mađarskog arhitekte Đule Partoša. Zgrada je proširena, dozidani su bočni tornjevi i začelje, promenjena fasada i dodati ukrasi u stilu eklektizma. Rekonstrukcija je završena 1882. godine. U svečanoj sali nalazi se najveće ulje na platnu u ovom delu Balkana, Bitka kod Sente, delo Ferenca Ajzenhuta. Borba turske i austrijske vojske na Tisi, kojom je zauvek bio zaustavljen prodor Otomanskog carstva u Evropu, naslikana je na platnu veličine 7x4 metra. Delo je naručeno za proslavu milenijuma od dolaska Mađara u Panonsku niziju. Zanimljivo je posetiti i Salu grbova, čiji plafon je oslikan znamenjima plemićkih porodica Bačko-bodroške županije.
Izvor: Lepa & Srećna