Nikada neće prestati da me fascinira (posebno kao nastavnika francuskog jezika) način na koji beba počinje da usvaja govor i kako, u veoma kratkom periodu od svega par godina, u potpunosti razvija veštinu verbalne komunikacije.
Iako mališani imaju tu sposobnost da, osim maternjeg, sa lakoćom nauče i neki strani jezik, nijedan drugi period u dečijem razvoju ne može da se meri sa onim kada beba pravi svoje prve korake i izgovara svoje prve reči. Ti magični trenuci nastavljaju da žive u pričama naših najbližih, zbog kojih se čak i kao odrasli pomalo stidimo.
Tako mene još uvek podsećaju na prvu reč koju sam izgovorila (umesto reči "pas" govorila sam gogga), dok ću se uvek sećati onog dana kada je moja mlađa sestra progovorila po prvi put (pauka je zvala dider). Kako beba dolazi do tih dirljivih prvih reči, na koji način možemo da stimulišemo i unapredimo govorno-jezički razvoj dece i šta možemo da očekujemo u svakoj fazi tog razvoja? Treba imati u vidu da je dinamika razvoja govora i jezika individualna za svako dete, kao i da će vam vaš pedijatar pružiti sve potrebne informacije ukoliko ste zabrinuti za govorni razvoj svog mališana.
Od rođenja do 3. meseca
Govorni razvoj započinje od rođenja deteta. Beba počinje da percipira govor ljudi iz svog okruženja. Boji se jakih i iznenadnih zvukova. Okreće glavu u vašem pravcu kada joj pričate ili se smeje kada čuje vaš glas i smiri se, ako plače. Plač je u ovom periodu jedini vid bebine komunikacije. Ona plače različito kako bi zadovoljila različite potrebe. Tako majci šalje signale da je gladna, da joj nešto smeta ili je boli.
4-6 meseci
Beba je u stanju da pokaže da nešto želi tako što guče ili se služi gestovima. Kada nauči da kontroliše ton i jačinu glasa počinje da brblja i proizvodi grgljajuće zvukove. Istovremeno je fasciniraju svi izvori zvuka u blizini. Prepoznaje reč "ne" kada je izgovorite i reaguje na promene tonova glasa.
7-15 meseci
U ovom periodu beba sluša kada joj se govori. Reaguje na svoje ime, okreće se i gleda u vas kada je zovete. Uživa u jednostavnim igrama i pesmicama kao što je igra skrivanja lica iza dlanova. Takođe prepoznaje reči za poznate predmete. Brbljanje obuhvata suglasnike (koje su mnogo teži za izgovaranje jer je za njih potrebno da beba ovlada pokretima usana i jezika). Ovo je i vreme kada se javljaju prve reči (faza pojave prve reči može da traje i do 15. meseci).
Posle prvih reči....
Bebin rečnik će biti sve bogatiji. Ona pokazuje da razume značenje reči pokazujući na predmete u sobi ili u knjizi. Ispunjava jednostavne zahteve i reaguje na pitanja. Obožava različite melodije i pesmice i želi da joj ih roditelji mnogo puta ponavljaju. Izgovaraće i koristiće sve više reči, razgovetnije kako biva sve bolja u izgovaranju suglasnika. To je vreme kada mala deca počinju da kombinuju reči, kako bi sastavila rečenicu ili pitanje.
Na sledećoj strani pročitajte:saveti koji će vam pomoći da stimulišete govorno-jezički razvoj deteta!
- Razgovarajte sa bebom! Iako vam se razgovor u kome samo jedno od vas priča čini čudnim, pričajte i pokažite bebi šta radite, kako bi povezala ono što govorite sa predmetima i aktivnostima. Onog trenutka kada dete počne da sklapa rečenice, postavljajte mu pitanja kako biste ga podstakli da što više priča. Probajte da postavljate pitanja na koja će mališan dati opširniji odgovor (zašto, kako) umesto pitanja na koja može da odgovori samo sa da ili ne.
- Oponašajte način na koji beba govori (vaš govor treba da bude direktno usmeren na dete). Mada ovo ljudima oko vas može da ide na živce, posebno ako zaboravite da prestanete da pričate kao vaša beba kada razgovarate sa njima, naučnici su otkrili da su "deca čiji su roditelji pričali sa njima glasnije i koristili produžene samoglasnike do druge godine naučila skoro pri puta više reči od ostalih vršnjaka". Zato, izgovarajte duge nizove istih samoglasnika, naglašavajte važne reči, sporite pričajte, sa osmehom i glasnije nego što to obično činite. Vaši "majmunčići" će početi sa brbljanjem koje će za kratko vreme da se razvije u pravi govor.
- Stimulišite i pohvalite dete kada pokuša nešto da vam kaže. To će ga motivisati da više priča.
- Koristite knjige za stimulaciju govornog razvoja mališana. Naročito su efikasne interaktivne knjige koje proizvode različite zvukove ili šuškaju (posebno kada su u pitanju mala deca).
- Oblikujte ispravan govor umesto da ispravljate dete kada nešto pogrešno kaže. Na njegovu rečenicu "Ja bio otišao prodavnica" odreagujte rečenicom "Ja sam otišao u prodavnicu". Mališan će vremenom usvojiti ovu informaciju i počeće da je koristi.
Svako dete se razvija različitom dinamikom. Čak i kada nešto kasnije progovori, to ne znači da neće brzo napredovati. Isto tako, ako mališan svoju prvu reč izgovori veoma rano, može da prođe dosta vremena dok ne izgovori sledeću.
Koje su bile vaše prve reči, ili šta su vaša deca prvo izgovorila? Podelite ih sa nama.
O autoru
Učitelj sam francuskog jezika u Londonu i gajim veliku strast prema obrazovanju i načinu na koji ono može da utiče na razvoj mladih umova i tela. Tokom svog profesionalnog iskustva imala sam veliki broj različitih iskustava, od predavanja osnovnog obrazovanja, do specijalizacije u nastavi jezika, a takođe sam učestvovala u nizu sportskih i obrazovnih aktivnosti van škole. Čvrsto verujem u holistički razvoj dece, i veoma sam posvećena nastojanju da razvijem mogućnosti za svu decu kako bi ostvarila uspeh.
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka