Veliko lišće crnog adama (lat. Colocasia esculenta) svaku baštu učiniće dramatičnom i posebnom, a retko koga ravnodušnim. 

Postojbina crnog adama je zapravo zapadna Indija, odakle je prenesen u Evropu. U kontinentalnim krajevima gaji se isključivo kao sobna biljka, dok u Indiji dostiže džinovske razmere, tako da se ispod njegovih listova ljudi, često odmaraju. Plod je jestiv i upotrebljava se za spremanje raznih jela.

VIŠE:Ukrasna ljubičasta detelina: očaravajuća biljka koja donosi sreću i lepotu

Treba znati da adam ima podzemno stablo, pa je pelcere najbolje skidati nožem, tako da se zahvati deo rizoma. Pelcer se sadi u zavisnosti od njegove veličine, ali uvek u što manju saksiju, da bi bilo brže. Potrebno je, pri tome, da se nova biljka smesti u prostoriju s temperaturom od 20 do 23 stepena.

CRNI ADAM: najlepši detalj letnjih bašti
LepaiSrecna 

VIŠE:Persijski štit: neodoljiva tropska biljka ljubičastih listova

Dok se to ne dogodi, potrebno je češće orošavati listove, da bi joj se obezbedila neophodna vlažnost. Iz istog razloga listove valja svakodnevno prebrisati mekim, vlažnim sunđerom.

Crni adam odično se uklapa sa biljkama sivog lišća, ili sa ružičastim i žutim cvetovima. Ukoliko želite da vašoj bašti pružite tropski izgled, ova biljka je pravo rešenje.

CRNI ADAM: najlepši detalj letnjih bašti
LepaiSrecna 

Nemojte se zabrinuti što su listovi adama prvo zeleni. Vremenom i rastom dobijaju lepu i tamniju boju. Ova lepa biljka izuzetno je fleksibilna, pa je možete gajiti u predelu gde ima dosta sunca, ali i u senci.

Samo se pobrinite da je zasadite u prostranu oblast, kako bi listovi mogli da porastu do 90 cm. Biljka može i napredovati i u vlažnom vrtu. Sadnje se preporučuje u proleće. dok će se najbolji razultati primetiti u zimu i rano proleće.

Izvor: Lisa / Moja lepa bašta