Laetril, poznatiji kao vitamin B17 ili amigdalin, prirodni je hemoterapijski agens koji se može naći u preko 1.200 biljaka, naročito u semenju običnog voća kao što su kajsije, breskve, šljive i jabuke.

Ćelije kancera, bez obzira na vrstu kancera, sadrže enzim poznat kao beta-glukozidaza, a zovu ga i „otključavajući enzim“. Kada dođe u kontakt sa njim, amigdalin se raspada na dva molekula glukoze, jedan molekul benzaldehida i jedan molekul cijanid-hidrogena (HCN) u ćeliji kancera, jer samo one sadrže taj enzim.

Tako se ćelija raka truje i uništava. Normalne ćelije u našem telu sadrže enzim poznat kao rodanez, koji neutrališe amigdalin. Ovaj enzim ne dozvoljava amigdalinu da otpusti cijanid. Na ovaj način, amigdalin ili B17 zdravim ćelijama služi samo kao glukoza, dajući im energiju.

Vitamin B17 je jedan od glavnih izvora hrane u kulturama kao što su eskimska, huanzanska, abkasijanska, pa se preporučuje u preventivne svrhe. Dugovečnost, vitalnost i veoma dobra kondicija je ono po čemu su ovi narodi poznati, a kažu da kod njih uopšte ne postoje osobe obolele od raka.

Na sledećoj strani pogledajte dnevne količine unosa vitamina B17.

PageBreak

Dok minimalne količine dnevne doze B17 tokom istraživanja kancera još nisu utvrđene, osnovni koncept je da se dnevne količine B17 mogu uneti primenom bilo koje od sledećih preporuka.

1. Ne bi trebalo jesti više samih semenki nego što biste pojeli da jedete celu voćku. Na primer, ako jedete tri jabuke dnevno, semenke iz te tri jabuke sadrže dovoljno vitamina B17.
2. Jedno jezgro breskve ili kajsije na 4,5 kg telesne težine više je nego dovoljno za prevenciju kancera, iako precizne mere variraju od osobe do osobe u saglasnosti sa individualnim metaboličkim i prehrambenim navikama.

Na primer, čoveku teškom 77 kg dozvoljeno je dnevno 17 jezgara breskve ili kajsije, čime dobija odgovarajuću količinu B17. Jedina opasnost kod ovakve vrste konzumacije je ta da u košticama nema dovoljno vitamina, jer to zavrsi od vrste zemljišta na kome voće raste. U nekim plodovima B17 ima previše, a u nekima ga nema uopšte. Ako koristite kapsule, one su napravljene u kontrolisanim laboratorijskim uslovima, pa je samim tim doza prilagođena našim potrebama.

Potrebno je da obratite pažnju da ne pojedete previše jezgara, jer to može dovesti do neprijatnih propratnih efekata kao što su glavobolja ili mučnina. Kako ne biste preterali sa količinom, postoji efikasan način da odmerenu dnevnu dozu vitamina B17 uzmete u kapsulama, koje se mogu kupiti i kod nas.

Međutim, nijednog trenutka nemojte zaboraviti da se u lečenju ništa ne može postići samo uzimanjem vitamina B17, ako se istovremeno i drugi neophodni elementi u organizmu ne dovedu u metaboličku ravnotežu. Zato prikupite dovoljno informacija, pitajte, tragajte - samo tako ćete sigurno doneti pravu odluku kako da sačuvate svoje zdravlje.

Tekst: Vesna Stanimirović