Dani su kraći a noći hladnije, a naše telo se sporo prilagođava promenama. Kako možemo da mu pomognemo da im se prilagodi sa što manje stresa.

Ako niste spremni da se prilagodite temperaturnim razlikama, vaš imuni sistem će oslabiti i ugroziti najpre vaš disajni sistem, a u dolazećim jesenjim i zimskim mesecima metabolizam i redovno pražnjenje creva - i na taj način olakšati virusima i bakterijama da vas napadnu.

Početak jeseni vašem organizmu donosi suvoću - suvo grlo, suvu kožu, ispucalu kosu, listanje noktiju. Zato izbegavajte jake začine i mnogo kafe, koji će ovakvo stanje samo pogoršati. Pravilno se hranite i pobrinite sa da imate redovnu stolicu jer je upravo ona, ističu stručnjaci, osnova dobrog imuniteta. U jelovnik uvrstite orašaste plodove i semenke, kruške i sok od krušaka, bundevu, med, soju, mlečne proizvode, jabuke, grejp, limun... Pratite ritam prirode, idite ranije na spavanje i ustajte ranije. Na svakom početku dana pokušajte pravilo da dišete, polako i duboko stomakom. Tokom dana pravite pauze u kojima ćete uraditi po desetak dubokih udisaja i izdisaja. Dok to radite pokušajte da ne mislite ni na šta drugo, već samo pratite svoj dah dozvoljavajući mu da vas opusti dok struji vašim telom.

Nemojte čekati da se jave umor, bezvoljnost ili prva viroza. Obezbedite organizmu sve što mu je potrebno za odbranu, osnažite imuni sitem. Pri sastavljanju jelovnika vodite računa o nutritivnim vrednostima namirnica, birajući one koje sadrže potrebne vitamine i minerale.

Pogledajte galeriju i saznajte koje namirnice će vašem organizmu obezbediti neophodnu otpornost.

Tekst: Vesna Stanimirović

LepaiSrecna Ako ne budete spremni da se prilagodite temperaturnim razlikama, vaš imuni sistem će oslabiti. Pročitajte kako treba da obogatite svoj jelovnik da biste pomogli telu i pripremili se za hladne dane.