Skladištenje hrane je praktičan način da uštedimo novac, smanjimo količinu otpada, ali i da ne moramo da kuvamo baš svaki dan. Ipak, čuvanje hrane uvek povlači i pitanje bezbedonosnog rizika, naročito kada je pitanju meso.

Kako su iza nas Božićni praznici, tokom kojih se u većini kuća tradicionalno jede meso koje se sprema u većim količinama, mnogima je ostalo puno pečenja ili drugih mesnih specijaliteta.

Dobra vest je da ne morate da ih bacite, već im možete sačuvati svežinu ako ih čuvate na sledeći način:

Praseće pečenje i crvena mesa

Ovu vrstu mesa u frižideru možete da čuvate do pet dana, piše Healthline. Dakle, ako ste tradicionalno spremali meso na Badnji dan, najkasnije sutra ga morate pojesti, baciti ili zalediti. Ako ga zaledite, ovo meso možete da čuvate i do 6 meseci.

Mleveno meso

Meveno meso (pileće, svinjsko, teleće i goveđe) može da stoji u frižideru do dva dana. Ako ga zamrznete, možete mu sačuvati svežinu i do četiri meseca.

Koliko dugo meso sme da stoji u frižideru i zamrzivaču
Shutterstock  

Piletina

Sirova piletina u frižideru traje samo dan ili dva, dok je u zamrzivaču možete čuvati i godinu dana. Termički obražena piletina u frižideru ima rok trajanja tri dana, a u zamrzivaču će "preživeti" do 4 meseca.

Slanina i kobasice

Slanina u frižideru ne bi trebalo da stoji duže od 7 dana, dok kobasice mogu da izdrže svega dva dana.U zamrzivaču bez problema mogu da stoje oko mesec dana.

Riba

Ova hrana je malo osetljivija kada je u pitanju skladištenje i treba dobro voditi računa. Termički obrađena riba može da se čuva nekoliko meseci u zamrzivaču, i to: kuvana do 8 meseci, a najbolje 6, dok dimljena treba da se iskoristi najkasnije u roku od dva meseca, jer posle toga menja ukus. Pogledajte i kako iseći okruglu tortu kao profesionalac.

BONUS VIDEO

Žena koja jede samo meso Tiktok/carnivorelifestyle

Tekst: Lepa&srećna/B.S.