ZAŠTO VARIČELE MOGU BITI OPASNE I KOMPLIKOVANE ZA ODRASLE: Ivana Dudić se zarazila, oglasila se iz kreveta - "Nisam OK"

Naša poznata glumica zarazila se varičelom, a sada se oglasila na Instagramu i otkrila kako se oseća.

ATA / Antonio Ahel

U beogradskim vrtićima ponovo su aktuelne varičele, u našem narodu poznate i kao ovčije boginje.

Varičelaje visoko zarazna bolest koja pripada osipnim groznicama. Obično je blaga i bez prolazi bez posledica, ali kod ljudi narušenog imuniteta bolest može imati i nepovoljan ishod.

Infekcija se prenosi respiratornim putem kapljicama nazofaringelnog sekreta,i kontaktom sa obolelim koji ima prisutne vezikule, piše na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje. Inkubacija iznosi najčešće 14-16 dana. Zaraznost počinje dan- dva pre pojave ospe i traje oko pet dana od pojave prvih vezikula. Nakon preležane bolesti imunitet je solidan i doživotan.

Iako je ovo uglavnom dečija bolest, mogu oboleti i odrasli, ukoliko nisu preležali varičele u detinjstvu. Jedan od poslednjih primera među poznatima je glumica Ivana Dudić, koja je sa pratiocima na Instagramu podelila detalje:

"Prijatelji, braćo, kumovi... Samo da znate da sam dobro, nema me i ne kačim ništa jer sam dobila boginje u 32. godini. Ok sam. Lažem, nisam ok, ali ću biti. I kada se opet prolepšam eto mene, štaviše nećete znati šta ćete sa mnom", napisala je Ivana na Instagramu.

Instagram / dudicivana 

I dok kod dece varičele uglavnom prolaze lako, a najveća briga je svrab, kod odraslih je situacija drugačija, pa možemo razumeti Ivanu kada kaže da "nije ok". Kod odraslih gotovo uvek se javlja veoma visoka temperatura koja može dugo da traje, kao i mnoštvom promena na koži i sluzokoži, a često se javljaju i sekundarne bakterijske komplikacije.

Kako se tretira varičela?

Varičela zahteva izolaciju bolesnika, ležanje i simptomatsku terapiju. Potrebno je obezbediti maksimalnu higijenu da bi se izbegla superinfekcija vezikula (plikova). Savetuje se svakodnevno kupanje sa blagim rastvorom hipermangana radi dezinfekcije kože, a brisanje upijanjem tečnosti da se ne bi izazvalo pucanje vezikula, piše Stetoskop. Kožu je potrebno svakodnevno posipati sterilnim talkom koji smanjuje svrab i isušuje vezikule.

Shutterstock  

Sluzokoža, pre svega usne duplje, treba negovati antimikoticima i neutralnim sredstvima za dezinfekciju. Medikamentozna terapija kod uobičajnih oblika bolesti nije potrebna. Međutim kod težih oblika primenjuju se antipiretici, analgetici i rehidratacija. Aspirin je kontraindikovan zbog mogućnosti nastanka Rejevog sindroma.

Bakterijske komplikacije se leče odgovarajućim antibioticima, a ostale komplikacije specifičnom terapijom. Pročitajte i simptomi upale pluća i kako ih razlikovati od prehlade.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

BOGINJE MOGU DA SE ŠIRE I VEŠTAČKI Srpski epidemiolog podsetio šta se desilo 1978. DVE LABORATORIJE ČUVAJU VIRUS (VIDEO)   Kurir televizija

Tekst: Lepa&srećna/B.S./Stetoskop