Pankreas je žlezda koja je smeštena iza želuca i odgovorna je za otpuštanje enzima potrebnih za varenje hrane i proizvodnju insulina. Taj hormon reguliše nivo šećera u krvi.
Ako dođe do upale pankreasa, tegobe mogu biti veoma opasne pa čak dovesti i do smrti. Okidač i kod osoba koje nisu imale tegobe, može da bude i samo jedan mastan obrok ili alhoholno piće.
Zato je važno da se, po pojavi prvih simptoma, oboleli javi lekaru. Pankreatitis dovodi do toga da upaljena žlezda proizvodi enzime kojima napada samu sebe što može dovesti do velikih oštećenja. Pod upalom, ćelije proizvode toksine koji ugrožavaju i pluća, srce i bubrege i mogu i njih da oštete.
Postoje dve vreste pankreatitisa: akutni i hronični, a medicinski portal "WebMD" navodi na koje simtpome treba obratiti pažnju.
Simptomi akutnog pankreatitisa:
- Iznenadni, intenzivni bolovi u sredini gornjeg abdomena, koji često počinju 12 do 24 sata nakon obilnog obroka ili opijanja; bol može da zrači u leđa.
- Groznica
- Mučnina ili povraćanje
- Vlažna i lepljiva koža
- Nadut i osetljiv stomak
- Ubrzani puls
Simptomi hroničnog pankreatitisa:
- Intezivan bol u stomaku koji može zračiti u leđa i grudni koš, može biti uporan ili povremen
- Gubitak telesne težine
- Izmenjena stolica
- Nadut i osetljiv stomak
- Mučnina i povraćanje
- Razvoj dijabetesa ako se oštete ćelije pankreasa koje proizvode insulin
Ishrana posle upale pankreasa
Zabranjene su testenine s jajima, svi mlečni proizvodi s masnoćom, sveže voće, alkoholna pića, kupusk, kelj, zelena paprika, pečurke, krastavac..
Dozvoljeni su blagi čajevi, proizvodi od integralnog brašna, kuvani spanać, tikvica, cvekla, krompir u vidu pirea.
Voće valja jesti umereno, kuvano ili pečeno, eventualno u kvalitetnom džemu.
Svakoga dana se doručkuje blago slatki čaj i dvopek, a za ručak se mogu kombinovati sledeća jela:
griz na vodi, kuvani pirinač, supe od pirinča ili krompira, pirei od šargarepe, spanaća (bez mleka), bareni krompir i palenta. Od slatkiša se preporučuje pire ili kompot od jabuke, bez šećera.
Javite se lekaru ako imate neki od gore navedenih simptoma
Pacijenti sa akutnim pankreatitisom moraju imati profesionalnu negu kako bi se izbegle ozbiljne komplikacije koje mogu biti opasne po život. Hronični pankreatitis takođe zahteva stručnu procenu i lečenje.
Izvor: Lepa&Srećna