Testiranje na korona virus sprovodi se u različitim zemljama u veoma različitom obimu, piše Lepa & Srećna.
U Srbiji se u prvoj fazi epidemije testu podvrgavao vrlo mali broj ljudi.
Prema planu zdravstvenog kriznog štaba, test su dobijali samo oni koji su se žalili na tegobe slične onima koje izaziva korona virus a došli su iz nekog zaraženog područja ili bili u kontaktu s nekim ko je iz njih došao.
Cilj je bio da se ustanovi odakle su pacijenti pozitivni na test i da se prati da li će se i kada pojaviti lokalna transmisija.
U drugoj fazi epidemije, testiraju se svi koji odgovaraju gornjem opisu ali i svi oni koji imaju respiratorne tegobe.
Time se prati lokalna transmisija i mogu napraviti procene koliko je realno zaraženih.
Osnovana pretpostavka epidemiologa, na osnovu međunarodnih iskustava, jeste da na svakog zaraženog koji je pozitivan na testu, među stanovnicima ima između 5 i 10 puta više.
Kako je u Srbiji na dan 23. marta 2020. godine utvrđeno da je 249 pozitivnih na test, to znači da je realno zaraženih između 1245 i 2490.
Prema novim merama koje je krizni štab proglasio nakon konsultacija sa kineskim doktorima koji su stigli u Srbiju 21. marta, počinje nova faza testiranja.
Ona bi trebalo da počne 25. marta i uključiće sve one za koje se ustanovi da su bili u kontaktu sa pozitivnima na test.
Prema merama zdravstvenog kriznog štaba, koji inače predvodi premijerka Ana Brnabić, organizovaće se lečenje svih pacijenata, uključujući i one sa blagim simptomima.
Test se obavlja na osnovu brisa koji se uzima iz usta ali i kroz nos.
Oralno uzimanje uzorka je većini poznato, obično nam već kao detetu uzimaju bris kad se sumnja na infekciju grla.
Stručnjaci smatraju da je uzimanje brisa kroz nos bolje, da su rezultati sigurniji i danas se ovo smatra zlatnim standardom kad je reč o testiranju na virus COVID-19.
Procedura uzimanja brisa nije prijatna ali je vrlo kratka.
Pomoću izuzetno tankog štapića, koji prolazi kroz nozdrvu, uzima se uzorak sluzi sa zadnjeg zida nazofaringsa - mesta na kojem se sreću nos i usta.
Osećaj je kao da ste udahnuli vodu kroz nos, kažu oni koji su se testu već podvrgli.
Većini kratko zasuze oči, ali ta neprijatnost brzo prođe.
Rezultati najčešće stignu za četiri dana.
Uzimanju brisa kroz nos podvrgava se većina Amerikanaca, pa je to učinio i predsednik Donald Tramp. Upitan o tome kako je ovo doživeo, odgovorio je kratko "Nema ničeg prijatnog u tome. Nije to nešto što bih radio svakog dana", rekao je Tramp.
Stručnjaci pak ističu da u medicini postoje i mnogo teže dijagnostičke procedure od ovog uzimanja brisa.
Najvažnije je, kako kažu, da se čovek opusti,duboko udahne vazduh i zabaci glavu unazad. Time omogućava da se sve završi vrlo brzo.
Rezultat testa ovako uzetog uzorka je pouzdaniji, jer ako se uzima oralno, u grlu pljuvačka može da razblaži koncentraciju virusa pa je u tom slučaju sigurnost testa manja.
Izvor: Lepa & Srećna