Svetska zdravstvena organizacija objavila je 1. marta 2020. godine da je pet novih zemalja članica prijavilo slučajeve obolelih od korona virusa COVID-19 u prethodnih 24 časa.
To su: Azerbejdžan, Ekvador, Irska, Monako i katar.
U Kini, u provinciji Hubej gde je u prethodna dva dana zabeležen pad broja novoobolelih ponovo je došlo do porasta.
U zajedničkom izveštaju koji su Kina i Svetska zdravstvena organizacija objavile prethodne nedelje, ističu se preporuke za javnost u svim zemljama sveta. Uz već poznata upozorenja da je najvažnije veoma često pranje ruku i stalno pokrivanje usta i nosa pri kašlju i kijanju, navodi se da društvo mora da se aktivno uključi u odgovor na COVID-19 na najrazličitije načine.
Veoma je važno uvesti "socijalnu distancu" gde god je to moguće.
Uz mere koje preduzimaju države tamo gde je neophodno (kao što su sanitarni kordoni i karantini), svaki pojedinac može i treba da primeni socijalnu distancu u svom životu.
To znači da treba što više ograničiti kontakte "licem u lice".
Primeri za socijalnu distancu su sledeći:
- obavite sve što je moguće telefonom umesto da nekuda lično idete;
- izbegavajte putovanja osim ako ona nisu neophodna;
- svedite na najmanju meru korišćenje javnog prevoza (prošetajte kad god možete).
Koliko god da se na prvi pogled čini preterano, možda bi bilo dobro da se malo ograniči i naš nadaleko poznat običaj grljenja i ljubljenja čak i sa osobama koje površno poznajemo - u svetu su trenutno i rukovanja pomalo nepopularna.
Da bi se socijalna distanca najbolje primenila na one kojima je najpotrebnija, neophodno je i pojačati solidarnost i pomoći najstarijim sugrađanima koji su i najrizičniji slučajevi.
Ako je ikako moguće, pomozite im da izlaze što manje, završite im sve administrativne poslove, nabavite im veće količine lekova koje redovno uzimaju da oni ne moraju da izlaze, kupite im sve neophodne potrepštine.
Treći savet je da se obavljaju nešto veće kupovine, ali ne u cilju gomilanja zaliha, već radi smanjenja cirkulacije kroz prodavnice u koje smo navikli da "trknemo" za po jednu ili dve sitnice.
To ne znači nabavljanje gomila konzervi, dugotrajnog keksa i namirnica koje će zapravo mesecima stajati u nekoj ostavi.
To samo znači da je uvek bolje sastaviti detaljan spisak za kupovinu i to samo onih stvari koje ćete zaista upotrebiti u narednih nekoliko dana.
Napravite nešto čvršći plan pripreme obroka, osmislite unapred nekoliko ručkova i proverite zalihe u zamrzivaču. A onda se toga i držite, bez spontanih želja da baš danas smislite nešto novo.
Imaćete priliku i da napravite novi spisak uskoro i revidirate svoje potrebe.
Tekst: Z. L. S.
Izvor: Lepa & Srećna