Ako ste se probudili u teškom stanju mamurluka, možete pomoći sebi na sledeći način:

Treba nešto da pojedete, bez obzira na to da li imate apetit ili ne. Makar silom. Mnogi osećaju mučninu i nagon na povraćanje. To je tako jak osećaj, da se proba povraćati. Međutim, želudac je prazan. Posle svakog pokušaja se osećamo lošije, malaksali smo, iscrpljeni. Trebamo nešto pojesti. Tako će mučnina i nagon na povraćanje nestati.

Želudac će početi normalno da radi, a mi ćemo se osećati bolje. Mnogi osećaju veliku potrebu za slanim jelima. Slobodno možete jesti slana i kisela jela. Ako imate problema sa nadraženim želucem, onda se preporučuje lagana hrana: žitarice s mlekom, kuvana jaja ili hleb s vrućim mlekom.

Mnogi osećaju jaku žeđ. Treba znati da alkohol dovodi do dehidracije organizma, tj. da je isušuje. Alkohol pospešuje izlučivanje vode iz organizma. Znači, dovodi do prekomernog izbacivanja vode, i zbog toga se oseća jaka žeđ. Zato, nemojte se ograničavati u pijenju tečnosti. Slobodno pijte dosta tečnosti, da biste nadoknadili izgubljenu vodu iz organizma.

Stomačne tegobe se odlično otklanjaju pijenjem većih količina hladnog, gusto skuvanog i jako slabo zaslađenog čajaodkamilice koji se može piti umesto vode celog dana.

Ako imate u kućnoj apoteci vitamine C i B6 u tabletama, oni mogu da pomognu.

Glavobolja u mamurluku se najbolje otklanja uzimanjem aspirina. Paracetamol se ne preporučuje, jer njega razgrađuje jetra, koja u ovim uslovima ima previše posla oko razgradnje alkohola. Međutim, aspirin se ne sme uzeti pre ili zajedno s alkoholnim pićem, ni odmah posle njega, jer su sredstva protiv bolova u kombinaciji s alkoholom vrlo jaka i opasna. Zato, ne smete aspirin unapred uzeti, kao prevenciju za budući mamurluk! Jedino, ako vas u toku mamurluka jako boli glava, možete je uzeti za ublažavanje bolova.

Umereno toplo kupanje i masaža jako dobro deluju na iscrpljeni organizam. Videćete, kako ćete se bolje osećati nakon izlaska iz kade! Da vam slučajno ne padne na pamet da se dovedete u red u sauni! U sauni se već ionako rašireni krvni sudovi još više rašire, što može da dovede do stanja opasnog po život.

Malo gimnastike i šetnja odlično deluju. Naravno, ne treba preterati sa vežbama i još više premoriti već iscrpljeno telo. U obzir dolaze samo lagane vežbe. Šetnja na vazduhu može jako dobro da popravi krvni pritisak. Ako smo u mogućnosti da ukomponujemo ova dva faktora, još je bolje. Mislila sam na šetnju na vazduhu i na lake telesne vežbe u prirodi. Čine čudo!

Moramo spomenuti i čuvenu narodnu izreku: "Klin se klinom izbija". Nove doze alkohola, naročito žestokih pića, čarobno brzo i efikasno likvidiraju sve simptome mamurluka. To je zapravo legendarno "presecanje". Jasno je, međutim, da se ova mera nikako ne može preporučiti, jer sobom nosi opasnost od upadanja u "začarani krug" alkoholisanja. To znači, da biste sprečili mamurluk, potegnemo neko žestoko piće. Ali, pošto se nikad ne staje na jednoj čašici, već se ide dalje, sledeći dan opet nastupi mamurluk, pa se pije da bi se sprečio, itd. I tako se vrtimo u krug u nedogled. I tako dospevamo u "začarani krug" alkoholizma.

Oni koji pate od prenadraženosti nervnog sistema i psihičkih tegoba, mogu uzeti neko sredstvo za smirenje. Ali, samo ako je preko potrebno! I pazite na dozu!

Crna kafa se nikako ne može preporučiti, jer ona samo nadražuje već i onako prenadraženi nervni sistem i time pogoršava stanje. Zato preskočite crnu kafu taj dan. Jer, nasuprot narodnom verovanju, ona ne smiruje nerve, već ih još više nadražuje.

Zaključak: Svima koji pate od izraženog mamurluka, možemo pružiti jednu utehu: simptomi mamurluka se javljaju samo sutradan posle slavlja i prođu u roku od 24 časa. To znači da mogu potrajati najviše 24 časova, ali mogu da prođu i za kraće vreme.

Od čega to zavisi? Zavisi od toga, za koliko vremena će se alkohol odstraniti iz organizma. Jetra razgrađuje alkohol na ugljen-dioksid i vodu, koji se iz organizma eliminišu putem izdahnutog vazduha, znoja, stolice i mokraće. Jetra relativno polako razgrađuje alkohol. Količina enzima u jetri dovoljna je da se u njoj oksidira 8-9 g alkohola na sat.

Ta razgradnja se ne može ničim ubrzati. Pošto jetra stalno radi istim tempom, vreme razgradnje alkohola zavisi od količine popijenog pića, kao i od koncentracije alkohola koji se nalazi u njemu.

Što je količina alkohola koji je unet u organizam veći, i vreme potrebno za njegovu razgradnju i eliminaciju iz organizma je duže. Tako, i mamurluk, sa svim pratećim simptomima traje duže kad se više pića popilo, naročito ako su to bila žestoka pića.

Izvor: Alkoholizam.com