LEK ZA DEPRESIJU I ANKSIOZNOST: Šumska medicina promeniće vam život, nema fizičkog napora, a blagodeti su ogromne

Shinrin yoku ili kupanje u šumskom vazduhu deo je japanske tradicije zdravog života, koji se primenjuje stolećima.

Prednosti šumske medicine
Foto: Youtube/Printscreen/4K unique World

Praktikuje se i u Koreji gde se naziva sanlimyok, a popularan je i u Evropi, naročito u Finskoj, dok ga Irci nazivaju Boladh na Sioga – kupanje u dahu šumske vile.

Termin šumska medicina ili, na engleskom jeziku, Forest medicine uveden je u Japanu 2006. godine, naredne godine i u Velikoj Britaniji, a od 2009. svakog leta na Medicinskom fakultetu Univerziteta Harvard održava se letnja škola šumske medicine.

U jugoistočnoj Evropi prva šumska terapijska šetnja održana je u našoj zemlji, na području Obedske bare 25. maja 2016, dok je dve godine ranije Šumadijski šumski hamam bio predstavljen u Japanu, na sekciji šumske medicine Svetskog kongresa banja.

"Za razliku od japanskih šuma koje su tamne, s malo sunca, balkanske šume su najvećim delom svetle. Sunčevi zraci prolaze kroz krošnje i padaju na šumsko tlo, na sličan način kao što prolaze kroz otvore na krovovima autentičnih hamama i osvetljavaju hararet, centralno mesto za rituale koji se u njima praktikuju. Regije koje nemaju razvijenu industriju niti hotele s pet zvezdica i autostrade, imaju bar jednu komparativnu prednost – prirodne lepote i šume s pet zvezdica. Međutim, kada se jednom te zvezdice izgube, teško ih je, ili čak nemoguće, vratiti", objašnjava dr Gorana Isailović, dermatolog.

Prednosti šumske medicine Prednosti šumske medicine
Foto: Shutterstock

MESTO ZA TIHOVANJE

Šumska medicina pripada oblasti komplementarne ili alternativne medicine odnosno aromaterapije, i predstavlja preventivnu i pomoćnu terapijsku metodu izlaganja fi toncidima – aromatičnim molekulima šumskog drveća, koji imaju višestruko blagotvoran uticaj na zdravlje.

"Dok borave u šumi, ljudi mogu uživati u njoj putem svih pet čula: u mirisima, zelenim nijansama, žuboru potoka ili vodopada i pevanju ptica, ukusu šumskih plodova kao i grljenju drveća. Šuma pruža prostor za slušanje i tihovanje; omogućava izoštravanje svih naših čula, ne samo osnovnih pet već i do trideset čula, s kojima se rađamo, ali ih ne razvijamo (ego, self, balans, telesni radar i druga). Stoga šumska medicina na mnogo načina menja čovekov život nabolje", ističe naša sagovornica.

POVEZIVANJE SA SAMIM SOBOM

Osim povezivanja s prirodom, u šumi doživljavamo i povezivanje sa samim sobom, osećajući se prisutnim u sopstvenom telu, kao i s
drugim ljudima (društvena uloga šumske šetnje).

"Za vreme šumske šetnje mi se usporavamo (pratimo puža) i svesno koračamo kroz šumu. Šumska šetnja nije planinarenje ni brzo hodanje niti šetnja sa fitoterapeutom. Nije bitno da li znamo nazive biljaka i životinja, već da se s njima povežemo u prirodnoj zajednici. Ne postoji fizički napor ili želja za osvajanjem vrhova. Staza je dugačka najviše 2,5 km, a šetnja traje 2-4 sata. Šumska šetnja ima emocionalne, fiziološke, psihičke i spiritualne efekte", objašnjava dr Gorana Isailović.

Shinrin yoku je praksa poput joge, tradicionalne kineske medicine, ajurvede, molitve ili transcedentalne meditacije. Sve one uključuju
učešće terapeuta i nisu predviđene da se sprovode samostalno.

"Ipak, moramo shvatiti da je šuma terapeut, a da vodič samo otvara vrata k njoj. Kada uđemo u šumu, pronađemo prijatno mesto, sednemo i započnemo komunikaciju s biljkama i životinjama, dok ne osetimo potpuno jedinstvo s prirodom", kaže naša sagovornica.

Foto: Profimedia

ZAGRLI DRVO

Udruženje Forest Therapy South Eastern Europe, u saradnji s predstavnicima Medical SPA asocijacije Srbije i udruženja: „Mladi takovskog kraja”, „KOMPOT – centar za delikatesna istraživanja”, „Moja Inspiracija” i „Food art”, organizovalo je dvanaest radionica s tematikom šumske medicine, zdravstvenog turizma i šumskog velnesa u okviru projekta „Natess”.

Radionice su namenjene učesnicima oba pola bez obzira na životno doba i nivo obrazovanja, a posebno osetljivim grupama kao što su nezaposleni, žrtve porodičnog nasilja, Romi i migranti.

Cilj čitavog programa je da upozna učesnike s osnovama šumskog velnesa i obuči ih da naučeno primenjuju u svakodnevnom životu, kao i u programima javnog zdravlja, zdravstvenog turizma, samozapošljavanja i privatnog preduzetništva.

"U saradnji s projektnim timom opštine Voždovac i studentima Akademije strukovnih studija u Beogradu, naš tim je u Šumicama organizovao radionicu pod nazivom „Priroda kao lek”, namenjenu porodicama s decom koje žive na teritoriji opštine Voždovac. Boravak u prirodi kombinovali smo s elementima joge smeha, zdravstvenog či gonga i dečjim igrama: kamenčići za brige, budi kao drvo, hodaj sporo kao puž i nečujno kao lisica, vidi šta je šuma ostavila za tebe i mnogim drugim", navodi dr Gorana
Isailović.

PROTIV ANKSIOZNOSTI I USAMLJENOSTI

  • Staze za šumsku šetnju moraju biti sertifikovane, što znači da su bezbedne za šetače i da zadovoljavaju njihove potrebe.
  • Šetnja se može odvijati u lekovitoj, preventivnoj, urbanoj ili virtuelnoj šumi.
  • Šuma je panacea, to jest lek za sve, što uključuje depresiju i anksioznost.
  • Organizovana šumska šetnja međusobno zbližava ljude i leči usamljenost.
  • Šumski velnes je izvanredan način za razvoj kreativnosti i tim bilding.
  • Učesnici se osećaju opušteno i samopouzdano.
  • Šumska terapijska šetnja je preventivni medicinski program, koji je izborio svoje mesto u kućama zdravlja mnogih kompanija zdravstvenog osiguranja.