Pšenično brašno jedno je od najčešće korišćenih vrsta brašna na našem podneblju, dok odmah iza njega sledi kukuruzno brašno, koje se u srpskoj kuhinji tradicionalno koristi za pripremu brojnih jela. Takođe, kukuruzno brašno je odlična opcija ako vam je potrebna bezglutenska opcija.
Kukuruzno (kod nas poznato i pod nazivom projino) brašno se pravi od skrobnog dela kukuruza ili mlevenjem celih zrna kukuruza, poznatog kao kukuruzni skrob. Bogato je vlaknima i antioksidansima i lako se vari, što ga čini odličnom alternativom za one koji ne mogu da svare pšenicu zbog glutena. Međutim, kada je u pitanju nutritivna vrednost, pšenično brašno ima prednost u odnosu na kukuruzno.
Pšenično brašno sadrži kalcijum, magnezijum, fosfor i kalijum, koji su ključni za održavanje jakih kostiju i opšteg zdravlja; takođe ima više proteina i vlakana od kukuruznog brašna. Uprkos tome, jedinstveni ukus i tekstura kukuruznog brašna čine ga popularnim izborom za određena jela kao što su kukuruzne tortilje i hleb ili tradicionalna srpska proja.
Glavne razlike između kukuruznog i pšeničnog brašna su sadržaj glutena i nutritivna vrednost, ali i efekti na probavu, mršavljenje, kao i način pripreme. Kukuruzno brašno ima više ugljenih hidrata i manje proteina i masti od pšeničnog brašna. Međutim, ono ne sadrži gluten i dobar je izvor vlakana, antioksidanasa i određenih vitamina i minerala. Pšenično brašno, s druge strane, sadrži više proteina, kalcijuma, magnezijuma i kalijuma.
Kada koristite kukuruzno brašno kao sastojak za pečenje, važno je imati na umu da se ono ponaša drugačije od pšeničnog brašna i da može zahtevati dodatna znanja i prilagođavanja za postizanje željenih rezultata. Pored toga što se koristi u raznim proizvodima na bazi kukuruza, kukuruzno brašno se može koristiti i kao sredstvo za zgušnjavanje u sosovima, čorbama i supama.
Sa druge strane, pšenično brašno je brašno od žitarica koje se dobija mlevenjem zrna pšenice i osnovna je hrana u mnogim kulturama. Široko se koristi za pečenje i kuvanje i glavni je sastojak mnogih popularnih namirnica, kao što su hleb, testenine, poslastica i peciva. Dostupne su različite vrste pšeničnog brašna, koje se razlikuju po sastavu i svojstvima.
Najčešće vrste pšeničnog brašna su belo i integralno. Proces izrade belog brašna podrazumeva uklanjanje klica i mekinja iz zrna pšenice, dok integralno brašno sadrži celo jezgro, uključujući mekinje i klice. Višenamensko brašno je još jedna vrsta pšeničnog brašna koja se obično koristi u pečenju i kuvanju. To je mešavina belog i integralnog brašna, koji se koristi za širok spektar recepata. Takođe je čest sastojak mnogih prerađenih namirnica.
Ključne razlike između kukuruznog i pšeničnog brašna?
Predstavljamo 5 glavnih razlika između kukuruznog i pšeničnog brašna:
1. Sadržaj glutena
Pšenično brašno sadrži gluten, protein koji testu daje elastičnost i pomaže mu da naraste. Kukuruzno brašno, s druge strane, prirodno je bez glutena.
2. Nutritivna vrednost
Kukuruzno brašno ima više ugljenih hidrata i manje proteina i masti od pšeničnog brašna. Međutim, takođe je dobar izvor vlakana, antioksidanata i određenih vitamina i minerala. Pšenično brašno, s druge strane, sadrži više proteina i više kalcijuma, magnezijuma i kalijuma.
3. Varenje za varenje
Pošto kukuruzno brašno ne sadrži gluten, lakše se svari od pšeničnog brašna za one koji su osetljivi na gluten. Takođe je dobar izvor vlakana, podstiče zdravo varenje i redovno pražnjenje creva.
4. Mršavljenje
Kukuruzno brašno može biti bolja opcija za one koji žele da izgube težinu. Ima manje kalorija i masti od pšeničnog brašna, a visok sadržaj vlakana može vam pomoći da se osećate sito i zadovoljno.
5. Poreklo i ukus
Kukuruzno brašno se pravi od žutog kukuruza, dok se pšenično brašno pravi od pšenice. Žuto kukuruzno brašno ima nešto slađi ukus i izrazitu žutu boju, što može dodati jedinstveni ukus i izgled pekarskim proizvodima.
Sve u svemu, i kukuruzno i pšenično brašno imaju jedinstvena svojstva i prednosti, a odabir pravog brašna za vas zavisi od vaših ličnih želja i potreba.
Da li znate koji su glavni pokazatelji osetljivosti na gluten?
BONUS VIDEO
Tekst: Lepa&srećna/B.S.