KO JE DR IVANA MILOŠEVIĆ, OMILJENA PROFESORKA MEDICINSKOG FAKULTETA: doktorka čiju svaku reč sve žene u Srbiji slušaju i uvažavaju

Foto: Nemanja Nikolić Author: NEMANJA NIKOLIC HEMAC Copyright: HEMAC MEDIA Created: 2020:01:23 14:15:47

Otkako je u Srbiju stigao novi korona virus njeno lice znaju svi građani Srbije.

Prepoznaju je na ulici, pozdravljaju u prodavnici i s nestrpljenjem čekaju da im se obrati baš ona - docent dr Ivana Milošević, infektolog, gastroenterohepatolog, profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu i zamenica direktora Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS.

Da im smireno i sa argumentima objasni kako da na najbolji način zaštite sebe i svoju porodicu.

Odmerena i jasna, spremna je da odgovori na svako novinarsko pitanje – o procedurama lečenja zaraženih novim korona virusom i načinima prenošenja infekcije, grebanju u grlu i temperaturi 37, 5, ali i merama koje ona sama preuzima kako bi zaštitila sebe, svoju porodicu i pacijente.

- Pacijenti koje grebe grlo i imaju temperaturu 37, 5 treba prvo da se jave lekaru opšte prakse, pošto u takvom slučaju nema indikacija za hospitalizaciju, potom se vraćaju kući i biće pod kontrolom nadležnog epidemiologa. 

Domovi zdravlja sa određenim zdravstvenim stanicama uključeni u dijagnostiku ovih bolesnika i to je prvo mesto gde treba da se jave pacijenti.

Tu će se nakon kliničkog pregleda proceniti da li treba da se rade biohemijske analize i snimak pluća, a oni koji su za hospitalizaciju biće upućeni na Infektivnu kliniku.

Doktorka Ivana Milošević, međutim, nije krila ljutnju kada je tokom proteklog vikenda videla slike građana koji roštiljaju u Košutnjaku, opušteno šetaju na Adi Ciganliji, i ne pada ima na pamet da se pridržavaju preporuka struke.

- Nedopustivo je to što sam i sama videla danas, da se roštilja u Košutnjaku!

Ako ljude ne plaše „stravične cifre“ koje se svakog dana nalaze u medijima, i ne shvataju zašto se savetuje da se ne izlazi, to je kao da svima nedostaje razuma – upozorila je i dodala da je iluzija da bilo ko može da bude zaštićen od zaraze korona virusom, zato što se radi o novoj bolesti i nema takozvanog kolektivnog imuniteta.

One koji i dalje ne mare za preporuke struke, ne shvatajući ozbiljnost situacije, doktorka Milošević je podsetila kakvu grešku prave:

- Ako je neko, na primer, kinuo, a mi prošli pored njega, moguće je da se zarazimo.

Ali, uopšte ne treba da razmišljamo na ovu temu, treba da se slede pravila.

Znam da je teško, imam i ja dete koje nije izašlo napolje otkako je sve ovo počelo - rekla je doktorka i otkrila koje mere predostrožnosti i sama preduzima:

- Vodim računa da ne ulazim u kuću u stvarima u kojima sam bila na poslu ukoliko je to moguće, naravno.

Ne idem po odeljenju u kaputu, naravno, postoji uniforma.

Ono što sam preduzela jeste da ispred vrata imam otirač namočen u rastvor, kombinaciju vode i varikine. Dolazim iz bolnice i ne treba tako da uđem u kuću.

Iako, kao ni većina zdravstvenih radnika, od početka pandemije ne zna za predah, doktorki Ivani Milošević najvažnije je da u ovom trenutke prvo pohvali svoje kolege sa Infektivne klinike.

- Naši doktori i sestre vredno rade 24 sata dnevno i to je ono što mi svakog dana iznova daje snagu.

A kolege za doktorku Ivanu Milošević kažu da je sposobna i direktna, posvećena poslu i uvek spremna da svoje znanje podeli sa mlađim lekarima.

Doktorka Ivana Milošević rođena je u Kraljevu, gde je završila osnovu školu i gimnaziju.

Diplomirala je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu sa prosečnom ocenom - 9,30, kao jedan od najboljih studenata u svojoj generaciji.

U Klinici za Infektivne i tropske bolesti radi od 2000. godine. Magistrirala je i doktorirala na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je sa najvišim ocenama završila i specijalizaciju iz infektologije i supspecijalizaciju iz gastroenterohepatologije.

Zamenik je direktora Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS i načelnica Odeljenja za hepatitise. Bavi se dijagnostikom i lečenjem hroničnih bolesti jetre, posebno hroničnog hepatitisa B i C.

Pored toga, radi na Medicinskom fakultetu kao docent na predmetu Infektivne bolesti, a za svoj rad od studenata je dobila visoku ocenu – 4,50. 

Autor je i koautor više radova objavljenih u domaćim i inostranim časopisima. Udata je i ima ćerku.

Tekst: V. N.

Izvor: Blic