Kod planiranja potomstva, ishrana i vežbanje mogu pomoći da se ublaže posledice stresa i povećaju šanse za začeće. Postoji više načina na koji stres može dovesti do neplodnosti.
"Stres povećava nivo hormona kortizola i prolaktina, koji se nazivaju hormonima stresa i mogu štetiti hormonima važnim za začeće. Naučna studija iz 2019. godine pokazuje da hronični stres može dovesti do disbalansa hormona, što ometa ovulaciju i smanjuje kvalitet sperme. Visok nivo kortizola može inhibirati i lučenje hormona gonadotropina, ključnog za plodnost", tvrdi naša gošća.
Prema njenim rečima stres ima značajan uticaj na plodnost, ali kroz pravilnu ishranu i umereno vežbanje moguće je smanjiti njegov štetan efekat. Kombinacija zdravih navika, uključujući ishranu bogatu antioksidansima i omega 3 masnim kiselinama, kao i redovno vežbanje, može poboljšati reproduktivno zdravlje i povećati šanse za trudnoću. Stoga se parovima koji planiraju potomstvo preporučuje da uvedu ove promene i time povećaju svoje šanse za začeće. Posete psihologu, psihijatru ili lajf kouču, u zavisnosti od toga šta im prija, jeste stvar mentalne higijene i još jedan korak bliže uspehu.
Za sve nedoumice u vezi vašeg reproduktivnog zdravlja za koje vam treba savet ili konsultacija, naša gošća biće vam na raspolaganju 29. avgusta od 13 do 14 sati putem telefona 011/442-03-07.
Tekst: Promo