Da li je ispravno slaviti Božić 25. decembra ili 7. januara? Koji kalendar je tačniji, gregorijanski ili julijanski? Ili je možda najprecizniji onaj koji je 1923. godine napravio srpski naučnik, svetski priznat geofizičar, klimatolog i astronom Milutin Milanković.
O ovoj temi je bilo reči u emisiji "Jutro" na Prvoj TV, a gosti u studiju su bili Boris Bratina, profesor filozofije Univerziteta u Prištini i Darko Obradović, programski direktor za stratešku analizu.
Polemike o "ispravnosti" kalendara koji koristimo traju godinama, teorija je mnogo, a po rečima Obradovića jedini ispravan je baš onaj koji je čuveni srpski naučnik Milutin Milanković napravio.
"Moja teorija je da je za svakog vernika Božić 25. decembra", istakao je Obradović naglasivši da sve zavisi od toga koji kalendar priznaju.
"To je kao kad kažu, oktobarska revolucija je 7. novembra, što je zbog kalendara. Jako je važno da se držimo precizno događaja, kada je nešto zaista bilo. I ja, kao srpski patriota, zagovornik sam kalendara Milutina Milankovića, koji je apsolutno najsavršeniji i nema nijednu grešku od jednog dana na 30.000 godina, na koliko je to urađeno. I onda mi je malo čudno kada na pogrešan dan slavimo Božić, jer je Milanković 1923. objasnio kada pada taj dan. Ne događa se rođenje Boga svaki dan, nego baš taj određeni. I onda vi shvatite da idete 13 dana unapred", objašnjava i pita se:
"Zašto odbacujemo naše velikane, ne verujemo njima, zašto naša crkva nije prihvatila Milankovića kada ga je ceo svet prihvatio kao čoveka koji je istražio ledena doba, prvoklasnog geofizičara, to je čovek koji se nalazi na novčanici od 2.000 dinara. Shvatite da postoji i političko i crkveno, a mnogo manje ovo religijsko. I ostajemo usamljeni u ovom delu sveta gde Grci, Rumuni i Bugari, koji su pravoslavni, slave Božić na dan kada se Bog rodio. Svaki vernik ima svoje vreme, kako njegova vera nalaže, i ova moja opaska nije usmerena na osećanja vernika, nego samo na tu neku preciznost i zato treba da postoje oni koji se bave telogijom, da nas dovedu do istine kada je zapravo taj događaj", smatra Obradović.
Razlika među kalendarima
Razlika između julijanskog i gregorijanskog kalendara danas je 13 dana, i raste. Ukoliko srpska pravoslavna crkva nastavi vreme da računa po starom julijanskom kalendaru, Božić će se 2100. godine slaviti 8. januara.
Crkva je imala priliku da poništi razliku prihvatanjem Milankovićevog kalendara, koji je sama naručila, ali nije.
"Pravoslavni nisu hteli da prihvate tu korekciju koja je nastala na Zapadu i koja je tamo bila opšteprihvaćena, kasnije i od drugih država na istoku, a opet je postojala svest o tome da kalendar nije ujednačen i onda se javila potreba da i mi napravimo neko ujednačavanje kalendara i negde je Milanković kao najveći naučnika tada i poznavalac kretanja nebeskih tela bio pogodna ličnost da taj poduhvat preduzme", rekao je ranije dr Zoran Devrnja sa Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta za RTS.
Šta je Milankovićev kalendar?
Smatra se najpreciznijim jer najbolje prati krug zemlje oko sunca. On kasni tek nešto više od 2 sekunde na godišnjem nivou. Nastao je tačno pre jednog veka, a prihvatile su ga Rumunska, Bugarska, Kiparska i Grčka pravoslavna crkva, kao i Carigradska i Aleksandrijska patrijaršija.
"Naša crkva zaista ima jedan saboran pristup odlučivanju u pravoslavnoj crkvi i oduvek je insistirala na konsenzusu svih, na saglasju svih crkava po nekom pitanju. Budući da nije postojala ta saglasnost na kongresu iz 1923. godine onda je naša crkva ostala pri tome da ako ne postoji saglasnost svi ostanemo na starom", istakao je dr Zoran Devrnja.
Milanovićev kalendar je trenutno na istom datumu kao i gregorijanski, a od njega će odstupiti tek 2800. godine. On je suštinski prihvaćen na Svepravoslavnom kongresu 30. maja 1923. godine u Carigradu i do danas nije promenjem. Međutim, Srbi ga nikada nisu počeli koristiti.
Zasto još nismo prešli na Milankovićev kalendar?
Prema rečima verskog analitičara Draška Đenovića, teško je reći zašto SPC 1923. nije htela da usvoji Milankovićev kalendar.
"Verovatno je razlog bio da se polako ne pređe u katoličanstvo. U Kraljevini SHS očigledno niko nije baš bio srećan zbog tog ujedinjenja, a uz odsustvo političke volje, to pitanje je odloženo uz obrazloženje da sad nije trenutak. Da li će doći do primene Milankovićevog, najtačnijeg kalendara rekao bih da to, pre svega, zavisi od situacije i odnosa sa Carigradskom patrijaršijom. I moguće je da ćemo prihvatiti kalendar, ukoliko to prvo urade Rusi", rekao je prošle godine za Euronews Srbija Đenović. Taj kalendar su primenile Grčka, Rumunska, Carigradska i Aleksandrijska pravoslavna crkva, ali do danas nisu Srpska, Ruska, Jermenska, Antiohijska, Jerusalimska pravoslavna crkva, kao ni Sveta Gora.
BONUS VIDEO: