Duplo bogatija bašta za 0 dinara: Odradite ovo u dvorištu i svi će vas pitati odakle vam toliko cveća

Rana jesen je idealan period da se pozabavite rasađivanjem višegodišnjih cvetnica - sledeće godine će vam bašta biti duplo bogatija cvećem.

Shutterstock

Rana jesen je idealno vreme za presađivanje višegodišnjih biljaka koje cvetaju u proleće i leto. Ovo je prilika da obogatite svoju baštu na vrlo jednostavan način - tako što ćete podeliti zdrave biljke i drugu polovinu zasaditi na novo mesto.

Od zdravih busena možete da napravite potpuno nove cvetne leje, a ako ih ima previše - poklonite ih prijateljima koji, kao i vi, uživaju u gajenju cveća i uređenju dvorišta.

Idealne za ovakav postupak su biljke poput ljiljana i geranijuma, ali možete da probate i sa božurima, floksom, rudbekijom i raznim salvijama.

Shutterstock  

Preporučuje se da sačekajte da biljke završe sa cvetanjem, jer ono troši mnogo energije, pa bi presađivanje tokom cvetanja otežalo ponovni razvoj korena.

Idealno je da obavite ovaj posao 4-6 nedelja pre prvih mrazeva. Tako će biljke imati i preostalu toplotu u zemlji, ali i vlagu od jesenjih kiša, što pomaže da se brzo ukorene.

Shutterstock  

Bilo bi najbolje da to radite po suvom i toplijem vremenu. Zemlja treba da bude suvlja, tada ćete lakše iskopati čitav busen biljke tako da se on ne ošteti. Pripremite odgovarajuću rupu na mestu gde želite novu sadnicu i zatrpajte koren zemljom pa dobro pritisnite svuda unaokolo. Obavezno zalijte presađene biljke i pazite da u narednih par nedelja imaju dovoljno vlage.

Ako živite na višem terenu gde su prosečne temperature niže, možda je bolje da rasađivanje višegodišnjeg cveća ostavite za proleće. Pročitajte i šta da posadite u bašti da bude najlepša svake jeseni.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Prelepa bašta sa "srcem" od petunija  instagram/svetok_nev