Prethodne večeri ste spustili roletne, isključili televizor i telefon, ali ste se jutros probudili umorni? Pitate se zbog čega je tako i zašto se to događa sve češće? Odgovor potražite u mirisu spavaće sobe.
Da li ćemo spavati kvalitetno i dovoljno se odmoriti tokom sna, zavisi od toga kakav je vazduh u spavaćoj sobi, pokazalo je istraživanje američke Nacionalne fondacije za spavanje.
Ova fondacija sprovela je anketu koja je uporedila navike u spavanju različitih nacija, pri čemu su upoređeni narodi Japana, SAD, Kanade, Meksika, Velike Britanije i Nemačke.
Većina ispitanika, između 65 i 79 procenata, bez obzira na to koje su nacionalnosti, otkrilo je da na kvalitet njihovog sna utiče kada im čaršavi i, uopšte, spavaća soba, mirišu prijatno.
Studije su i ranije pokazale da miris igra veoma važnu ulogu u opuštanju i radu memorije. Da je svežina prostorije bitna za san, složio se veliki procenat učesnika ankete iz svih zemalja koje su bile uključene u istraživanje. Pri tome, čak je 65-79 odsto ispitanih reklo da preduzima određene radnje kako bi njihova spavaća soba mirisala baš onako kako oni žele.
„Bez obzira na to koje ste nacionalnosti“, otkrio je Dejvid Klaud iz Nacionalne fondacija za spavanje, „provešćete trećinu svog života u krevetu. Kako biste poboljšali svoj san, najbolje je postarati se da ste u spavaćoj sobi okruženi prijatnim mirisima i da je vazduh koji udišete svež.“
Sudeći po rezultatima ankete, koje je Nacionalna fondacija za spavanje objavila 3. septembra 2013. godine, Japanci spavaju najmanje i najređe menjaju posteljinu, Britanci više vole da spavaju nagi nego u pidžami, polovina Meksikanaca se pre spavanja pomoli ili meditira, dok Nemci imaju običaj da provetre svoje spavaće sobe jednom nedeljno.
Namni Goel, profesor škole medicine „Perelman“ Univerziteta Pensilvanije, jedan od članova tima istraživača koji se pozabavio ovim pitanjem, rekao je:
„Iako sva ljudska bića spavaju, izvanredne su kulturološke razlike koje se tiču ovog univerzalnog iskustva, a koje još uvek nisu dovoljno istražene.“
Njegov kolega, Jan Born, profesor bihevioralne neurologije na nemačkom Univerzitetu u Tibingenu, dodao je da je san povezan sa zdravljem i delanjem, ali to naučnici često previde.
„Ova anketa pokazala je načine na koje različite kulture prolaze kroz ovo redovno i biološko iskustvo. Dobro je istražiti spavanje, uslove u kojima je ono najkvalitetnije i razlike koje postoje među narodima tokom sna i u ritualima koji ga prate, umesto da se jednostavno usredsredimo na rezultate studija koje se odnose na Amerikance“, zaključio je.
Tamara Sorak
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka