Krv u mokraći je jedan od glavnih simptoma za rak bešike, a evo koji još simptomi pomažu da se podmukla bolest otkrije na vreme, piše Lepa & srećna.
Ako primetite krv u mokraći ne mora da znači da je u pitanju kancer, već moguća urinarna infekcija, kamen u bubregu, infekcija bubrega, ciste, ali treba biti i na oprezu jer je krvarenje tokom mokrenja i znak za rak bešike, bubrega i prostate. Krv u mokraći može da bude svetla ili tamna, uglavnom krvarenja nisu bolna, ali što pre se obratite lekaru to su veće šanse da se izlečite.
Drugi simptomi kancera bešike su neobično često mokrenje, ne možete nimalo da trpite, jak bol tokom mokrenja, bolovi u kostima, iznenadno mršavljenje, znojenje stopala i bol u maloj karlici. Uzrok ovog oboljenja još nije utvrđen, ali se veruje da unošenjem razarajućih supstanci kojih najviše ima u cigaretama, industrijski kancerogene ili opasne materije iz medikamenata. Važno je na simptome reagovati na vreme, jer kancer bešike u poodmaklom stadijumu širi se i na druge organe.
Izvor: Lepa & srećna
OVO JE ZNAK DA IMATE PROBLEM SA ŠTITNOM ŽLEZDOM: evo šta treba svaka žena da uradi za lečenje neaktivne tiroide
Hipotireoza je snižena funkcijaštitnežlezde, odnosno stanje kada štitnažlezda ne luči dovoljno hormona, piše Lepa & srećna.
Neaktivnaštitnažlezda usporava metabolizam i čini da se brzo gojite, pa mnogi pacijenti imaju veliki problem s viškomkilograma. Pored gojaznosti simptomi hipotireoza su bol u mišićima i konstantan umor. Kao dokaz da se ovo stanje može regulisati prirodnim putem pokazuje ispovest Mire (44).
Mira nije imala problem sa prekomernom težinom, ali kada joj je dijagnostifikovana hipotireoza ugojila se 26 kilograma. Odlučila je da ne želi ostatak života da provede na hormonskojterapiji i izabrala specifičan način ishrane u kombinaciji sa fizičkomaktivnošću. Ona je stanje hipotireoza izlečila jelovnikom iz kojeg je izbacila rafinisano brašno, rafinisan šećer, maksimalno smanjila prženuhranu i pešačila je i pravila oko 20 000 koraka dnevno. Neaktivna štitnažlezda često je okidač i za druga oboljenja poput bolestisrca i holesterola, a ako se ne leči dovodi do pojave tumora na vratu, hipertenzije i gubljenja svesti.
Nema šale sa štitnom žlezdom: evo šta morate znati o antibiotiku ako uzimate lekove za tiroidu
Antibiotici i lekovi za štitnu žlezdu snažni su medikamenti koji se uzimaju jedino i samo u konsultaciji s lekarom. A šta kada nam se u terapiju za štitnu žlezdu "umeša" zdravstvena tegoba koju moramo lečiti antibioticima pa istovremeno moramo uzimati oba leka? Doznali smo kako to može uticati na organizam i na šta morate paziti.
Istovremeno uzimanje lekova za štitnu žlezdu i antibiotika može uticati na apsorpciju leka za štitnu žlezdu odnosno ona može biti ili smanjena ili povećana. Istraživanje časopisa Thyroid zaključilo je da antibiotik Ciprofloksacin značajno smanjuje apsorpciju leka za štitnjaču, a slično utiču i ostali antibiotici iz porodice kinolona, naročito ako se radi o hipotierozi.
"Osnovno je pravilo samo da se antibiotici i lekovi za štitnu žlezdu ne uzimaju u isto vreme, tj. potrebno je barem pola sata razmaka između uzimanja lekova".
S druge strane, neki drugi antibiotici mogu značajno povećati apsorpciju leka za štitnu žlezdu.
Antibiotici u kombinaciji s lekovima za štitnu žlezdu mogu imati 3 učinka:
1. Mogu smanjiti apsorpciju leka za štitnu žlezdu što dovodi do smanjenog protoka leka za štitnu žlezdu u krvotoku.
2. Mogu povećati brzinu kojom organizam prerađuje i izbacuje višak leka za štitnu žlezdu što takođe dovodi do smanjenog protoka leka za štitnu žlezdu u krvotoku.
3. Mogu promeniti način na koji se lek za štitnu žlezdu veže na proteine u krvotoku i kako se upija što također utiče na hormone štitne žlezde.
Prim. dr. sc. Miodrag Lacić napominje kako se lekovi za štitnu žlezdu mogu uzimati, a nekada se i moraju uzimati sa svim drugim lekovima, ali pritom treba poštovati važno pravilo.
Osnovno je pravilo samo da se antibiotici i lekovi za štitnu žlezdu ne uzimaju u isto vreme, tj. potrebno je barem pola sata razmaka između uzimanja lekova. U situacijama kada se to ne može ostvariti, može se lekove uzimati i zajedno ali tada obično treba količinom uzeti više leka za štitnu žlezdu što će proceniti i odrediti dozu leka lekar koji leči štitnu žlezdu tj. tireolog, kaže dr. Miodrag Lacić iz Poliklinike Lacić.
Izvor: Zadovoljna
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka