Pomoću pulsne dijagnostike u okviru ajurvede na suptilan i precizan način ukazuje se na poremećaj u životnoj energiji i telu. Simptomi su skrivene vodilje u ovakvoj vrsti dijagnostike i nisu neprijatelji organizma, već samo izražavaju njegovu vitalnu silu. 

U ajurvedi postoji osam metoda kliničkog pregleda. Nazivaju se aštavida parikša i uključuju pregled pulsa, urina, stolice, jezika, govora, dodira, očiju i opšteg telesnog stanja. Još se može dodati i pregled noktiju jer su oni bitan pokazatelj zdravlja ili bolesti. Za razliku od klasične medicine koja tretira bolest, ajurveda ponire duboko u uzrok bolesti i poremećaje tretira uzročno, kroz vraćanje organizma u ravnotežu. Zašto neki lako ustaju ujutro, a nekima to nikako ne polazi za rukom, zašto su jedni razigrani u proleće dok drugi pate od pada imuniteta? Ima i onih koji uživaju leti dok drugi pate zbog vrućine i jedva čekaju jesen...

Prilikom ajurvedskih konsultacija putem pulsne dijagnostike precizno se određuje stanje doša u balansu: priroda čoveka s kojom je rođen, koja je nastala prilikom začeća (prakriti) i trenutni disbalans (vikruti). Na tom saznanju temelje se svi dalji tretmani i lečenja. Prakriti i vikruti su kod svake osobe različiti i zato se svakoj osobi pristupa individualno.

- Pomoću pulsne dijagnostike mogu se otkriti uzroci problema s varenjem, stomačnih tegoba i hormonskih oboljenja. Kod alergijskih reakcija ova tehnika nepogrešivo otkriva uzrok i organizam dovodi do ravnoteže tako da više ne reaguje na određene alergene. Za razliku od ranijih godina, kada se gledalo na šta je neko alergičan, danas se sve više posmatra na koga je neko preosetljiv. S velikim uspehom rade se programi za regulisanje gojaznosti ili preterane mršavosti, otkrivaju se uzroci nesanice i vrtoglavice i problemi srčanog ritma - kaže dr Boško Hristić, koji se pored klasične medicine, duže od 25 godina bavi akupunkturom, ajurvedom i energetskom medicinom. 

Na sledećoj strani pročitajte kako se tačno meri puls u ajurvedskoj dijagnostici.

PageBreak

Prema ajurvedi, ukoliko smo suočeni s bolešću, to znači da postoji neravnoteža u našim došama; dovođenje našeg organizma natrag u ravnotežu ključ je uspešnog izlečenja. Ajurveda poseduje delotvorno sredstvo za dijagnozu bolesti, koje se naziva nadi parikša ili pulsna dijagnostika. Postavljanjem prstiju na vaš ručni zglob ajurvedski lekar lako može otkriti neravnoteže u telu i propisati tretman. Oni obično dolaze u jednom od dva oblika: pančakarma, program čišćenja tela na pet nivoa, i biljni lekovi za ravnotežu tela. Puls je najbolje pregledati rano ujutro, na prazan želudac, a pacijent ne treba da bude izložen fizičkom naporu, jer bi on mogao dati pogrešnu sliku o trenutnom stanju organizma.

Pomoću pulsne dijagnostike terapeut najpre utvrđuje duboku prirodu čoveka s kojom je rođen, a ona se poredi s tri životinje: zecom, tigrom i slonom. Tigrovi su dinamični, vole život, ne drži ih mesto, lako ostvaruju svoje ciljeve, imaju stalnu potrebu za kretanjem. Ali, upravo zbog te dinamike brzo potroše svu svoju energiju i potrebno im je određeno vreme da se oporave. Ljudi zečevi su brzopleti, uplašeni, dok slonovi vole mirovanje, staloženo reaguju i skloni su gojenju. 

Muškarcima se puls meri na arteriji desne, a ženama leve ruke. 

- Prilikom pregleda lekar koristi kažiprst, srednji i domali prst desne ruke. Kažiprst stavlja na mesto bliže palcu pacijenta i nežnim stiskanjem i otpuštanjem utvrđuje koja je doša u neravnoteži, zavisno od toga na kojem će prstu osetiti dominirajući puls. Na isti način terapeut treba da utvrdi „kretanje" pulsa: ako se puls kreće poput zmije, znači da je predominirajuća energija vetra – vate; ako se puls kreće poput žabe, predominirajuća je energija pite; ako se puls kreće kao labud, predominirajuća je energija kafe. U slučaju poremećaja svih doša, puls se kreće poput detlića. U različitim ajurvedskim tekstovima detaljno se opisuju tehnike određivanja i kvaliteta pulsa kod različitih bolesti - kaže naš sagovornik. 

Tekst: Žaklina Milenković