Okućnicu ne čini bašta već ogromno unutrašnje dvorište, koje se ranije koristilo u poljoprivredne svrhe te su tu ulazili i kamioni. Popločana površina danas više nije potrebna i treba je što pre ukloniti. Vlasnici kuće žele rascvetalu baštu s kutkom za sedenje, koji se vidi s prozora.

Kao i uvek, poštujemo želje vlasnika i predlažemo promenu namene poljoprivredne površine u baštu za uživanje. To bi bilo mnogo lakše ako bismo uklonili kamene ploče i krenuli sve ispočetka. Ali za dobrog pejzažistu uvek je veći izazov ako mora malo da se pomuči − u ovom slučaju da od postojećeg stanja napravi mali raj. Dakle, ploče ostaju, ali će nastati bašta u kojoj će staza biti postavljena u cikcak. Dva proširenja na kojima će se saditi perene treba pripremiti tako što će se na dno, kao prva podloga, staviti drenažni sloj od plastike, preko njega mešavina šodera i zemlje i na kraju šoder.

Na taj način je biljkama − perenama omogućeno da se dobro razvijaju,jer voda može da otiče kroz drenažni sloj, koji je zaštita od plavljenja i truljenja korena. Leje su na taj način podignute za 30 cm od betonske površine, a oko njih je postavljeno veliko kamenje. U ovom predlogu postavljena su dva mesta za sedenje: prvo, bliže kući i drugo, pomalo skriveno u unutrašnjosti bašte. S prvog dela pruža se lep vidik na obližnji seoski put.

Na sledećoj stranici pročitajte više o puzavicama koje su predviđene za ovu baštu i pogledajte plan leja sa spiskom biljaka.

PageBreak

Drugi deo je okružen hmeljom,puzavicom,koja se penje uz neophodnu žicu. Ova zelena puzavica, koja u jesen dobija crvene listove, kada je posebno lepa, ima korenčiće s hvataljkama kojima se kači za levi zid. U tom, zadnjem delu posađene su mnoge lepe perene i ukrasne trave: plavi čičak, ljubičasti zvončići, svetloplavi lan, hajdučka trava, kao i mlečika koja svojim žutim cvetovima čini izuzetno lep kontrast.

Danas se nijedna bašta ne može zamisliti bez ukrasnih trava, pa su i ovde stipa i viteška trava, čiji se cvetovi pojavljuju u junu. Deo bašte koji se nalazi u prednjem delu obogaćen je nekim novim perenama, ali i začinskim biljem koje postaje neizostavno u svakoj bašti.

Pogledajte našu galeriju slika sa planom bašte, skicom leja i spiskom biljaka.

Dragana Tucović Baranac,
pejzažni arhitekta JKP „Zelenilo – Beograd“

LepaiSrecna Za uređenje dvorišta koje je već popločano treba naći najlepše, ali i najekonomičnije rešenje... to nije uvek lako i zato je ovaj predlog izuzetno zanimljiv!