Ceropegia woodii je naučni naizv za ovu biljku uspinjaču, ali ona je u svetu poznata kao brojanica jer njen rast podseća na perle na brojanici.

Njena stabljika je veoma duga i končasta, tako da visi pravo prema dole i može da dostigne dužinu do jednog metra. Listovi su svetlo zeleni sa naličja, a odgozgo tamnozeleni sa ljubičastim mozaikom žila. Cveta tokom letnjih meseci, a cvetići su ružičasti, mali i viseći, tako da podsećaju na starinske ručne sijalice. Ovaj cvet je zapravo zamka za male insekte, a sličan imaju i biljke mesožderke.

PROČITAJTE JOŠ: Sobno bilje: kako da gajite fikus bendžamin (SAVETI ZA NEGU)

Briga o brojanici je minimalna: ima visoku toleranciju na vrućinu i traži svetlost, tako da je najbolje uzgajati u najsunčanijoj prostoriji u kući. Potrudite se da saksija u kojoj se nalazi ima veće rupe za oticanje vode, jer joj zemlja ne sme biti dugo vlažna, pogotovo tokom zimskih meseci, kada ova biljka miruje i zahteva jako retko zalivanje. Kada je zalivate tokom ostatka godine - pustite da se zemlja potpuno osuši između dva zalivanja. Kada počne proleće đubrite je jednom mesečno, sa duplo razređenim đubrivom nego po upustvu.

Brojanica je svakako najčešća kod nas, ali i postoje druge vrste ovog roda: Cereopegia linearis woodii, cereopegia pachystelma, ceropegia linearis woodii, ceropegia meyeri, ceropegia sandarsonii, ceropegia amliata i ceropegia debilis. Održavaju se na prilično sličan način, a zbog puzavica i prošaranog lišća ih je divno videti. 

SVE FOTOGRAFIJE POGLEDAJTE U GALERIJI

Izvor:Lisa / Moja Lepa Bašta

LepaiSrecna Lozica brojanica dobro podnosi vrućinu i zahteva minimalno zalivanje, zbog toga je veoma jednostavna za održavanje u kući ili stanu.