Metode ublažavanja određenih tegoba lekovitim biljkama doživljavaju ponovni procvat. Za manje zdravstvene tegobe nije uvek potrebno posezati za tabletama jer biljke svojim aktivnim materijama blagotvorno deluju na organizam. Možemo ih koristiti u preparatima za grgoljanje, inhalaciju, u kupkama, oblogama ili uljima za masažu. U vrtu ili u teglici posadite aromatično bilje, a zatim pomoću recepata fitoterapeutkinje Žakline Matijević Hohnjec vratite poverenje u majku prirodu i narodne lekove.
Kamilica (Matricaria chamomilla)
Svojim opuštajućim i umirujućim svojstvima deluje protivupalno i smirujuće. Kao nezaslađeni čaj opušta napete i umorne mišiće, a odličan je i za probavne probleme, grčeve i dečje kolike.
Korišćenje
Za umorne mišiće ili za spoljne rane koje teško zarastaju napravite opuštajuću i protivupalnu kupku od jedne šoljice morske soli, pola šoljice sode bikarbone i šake (suve ili sveže) kamilice. Voda za kupanje neka bude vruća ako je pripremate za bolove u mišićima, a topla ako je reč o ranama. Ako ne želite nered u kadi, cvetiće zamenite maceratom. Macerat se priprema tako da dve trećine tegle napunite cvetićima sušenima dva-tri dana, pa ih prelijete hladno ceđenim uljem prema svom izboru. Neka odstoji na tamnom mestu do 14 dana, pa procedite. Ovaj preparat posle možete koristiti i za masažu.
Gajenje i branje
Kamilica se seje plitko u rano proleće, tokom marta i aprila. Lako se uzgaja u suvoj i peskovitoj vrsti tla uz obilje sunca. Skidanje cvetnih glavica obavlja se u doba cvetanja (jul, avgust).
Gospina trava (Hypericum perforatum)
Ova biljka žutih cvetova ima umirujuće delovanje, pa se čaj preporučuje za tegobe sa kolitisom i drugim upalnim stanjima creva. Odlična je i protiv teskobe i nervne napetosti. Preparati od gospine trave preporučuju se i za depresivna stanja.
Korišćenje
Macerat gospine trave ima antiseptična i protivupalna svojstva. Možete ga koristiti za brže zarastanje rana ili opekotina, za masažu koja opušta bolne mišiće, protiv neuralgije i išijasa, te kod narušene vaginalne flore. Spolja namažite iritirano genitalno područje tri-četiri puta dnevno, a uveče možete na pamučni uložak naneti veću količinu i pustiti da deluje preko noći.
U avanu ili posudi zgnječite 25 grama svežih cvetnih vrhova da puste svoj crveni pigment, pa dodajte 250 ml maslinovog ulja. Mešavinu čuvajte u teglici na tamnom mestu 40 dana, potom procedite kroz pamučnu gazu. Gotovi macerat čuvajte u tamnoj boci na hladnom i tamnom mestu (ne u frižideru).
Gajenje i branje
Seje se tokom aprila u saksije, a odgovara joj propusna, suva zemlja, obilje sunca ili delimičan hlad. Cvetove berite sa stabljikom u avgustu, najbolje kada je podjednak broj neotvorenih pupoljaka i već procvetalih cvetova.
Matičnjak (Melissa officinalis)
Mirisni matičnjak ili melisa smiruje živce i varenje, pa je čaj narodni lek protiv nervne napetosti, depresije, glavobolje i lošeg varenja.
Korišćenje
Nezaslađen čaj (jedna kašičica suvog matičnjaka na šoljicu vode) dobar je za grčeve u želucu i mučnine, a vrlo topao i medom zaslađen čaj delovaće kao blago sredstvo za smirenje i odličan napitak pre spavanja. Jednako opuštajuće delovanje imaće večernja kupka sa dodatkom šake suvih ili svežih listića. Mirisni jastučić sa sušenim listićima melise takođe će pomoći u opuštanju. Ako imate teškoće sa spavanjem, držite je na krevetu pored glave.
Gajenje i branje
Seje se u rano proleće, tokom marta i aprila, u saksije, a na otvorenom u maju i junu. Raste u svakoj vrsti zemlje, najbolje umerene vlažnosti, na suncu ili u delimičnoj senici. Listovi se beru neposredno pre cvetanja.
PROČITAJTE JOŠ: Zalivanje cveća tokom godišnjeg odmora: trik sa bocom koja obezbeđuje dovoljno vode biljkama (VIDEO)
Žalfija (Salvia officinalis)
Ova aromatična mediteranska biljka ima antiseptička i antibakterijska svojstva, pa se oparak od listova žalfije koristi za upale u usnoj šupljini i ždrelu (kod grlobolje, za bolesti desni, upale krajnika, laringitis). Čaj se može piti za jačanje organizma, poboljšanje probave ili za ublažavanje tegoba u menopauzi.
Korišćenje
Dve kašičice sušene žalfiije prelijte sa 2,5 dl kipuće vode. Nakon 15 minuta procedite, pa dobijeni oparak koristite za grgoljanje kod upala u usnoj šupljini ili ždrelu. Kod upaljenog zubnog mesa i paradentoze, nekoliko svežih listova prelomite po sredini pa ih kao oblog stavite na zubno meso i držite od jedan do tri sata. Svežanj osušenih grančica žalfije u letnim noćima zapalite na plamenu roštilja ili u lampicama za tamjan jer njen dim tera sve vrste insekata. Zapaljeni suvi listovi takođe su odlični za uklanjanje negativne energije i za energetsko čišćenje prostora.
Gajenje i branje
Seje se u teglice u aprilu i maju. Uspeva u skoro svakoj zemlji, a posebno joj odgovara propusno i vlažno tlo. U leto je možete presaditi na otvoreno, ali neka bude u zavetrini sa obiljem sunca. Iako se može brati tokom cele godine, najbolje vreme za branje je od kraja maja do kraja septembra ili čim počne da pupi.
Menta (Mentha piperita)
Čaj od svežih ili osušenih listova pomaže pri žučnim i želudačanim problemima. Dobar je protiv mučnina, nadražaja na povraćanje, nadutosti i grčeva jer umiruje želudac. Ipak, nemojte ga piti ako imate čir na želucu.
Korišćenje
Umesto čaja, protiv mučnine grickajte list sveže mente, ali nemojte preterati - svakih nekoliko sati dovoljan je jedan listić. Ujedno će delovati kao prirodna žvakaća guma za osveženje daha.
Od sveže nane možete napraviti i aromatizovanu vodu koja je takođe dobra za smirenje nadraženog želuca. U litri vode natopite 15 svežih listova pa pustite da odstoje tokom noći, a ujutro procedite. Istu tečnost tokom leta možete koristiti kao osvežavajuću vodicu (u bočici sa raspršivačem) za hlađenje i hidrataciju kože.
Gajenje i branje
Na otvorenom se seje od sredine maja, a u zatvorenom prostoru od aprila. Najbolje uspeva u plodnoj i vlažnoj zemlji, na suncu ili u polusenci. Često je podrezujte kako bi puštala nove izdanke i berite listove čim poteraju mladice, tj. kad se otvore cvetovi u donjem delu cveta, jer tada biljka ima najveću količinu eteričnog ulja.
Izvor: Sensa
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka