Pred svaku Novu Godinu zaštitari apeluju na kupovinu jelki u busenu. I potpuno su u pravu!

Kupovinom sadnice pridružićete se opštem trendu zaštite životne sredine, a jelku u busenu možete, uz dobru negu, održati u žardinjeri do sledeće Nove godine. Kasnije ona može postati ukras vaseg vrta i ukoliko želite, narednih novih godina, vrtno novogodišnje drvo. 

Najčešće vrste koje se kupuju kao novogodišnje drvo su zapravo smrče (Picea sp.), dok ćete vrlo retko naći pravu jelku (Abies sp.), što je dobro, jer su smrče daleko otpornije na uslove gradske sredine od jela.

Najjeftinija i najčešće gajena kao novogodišnje drvo je obična smrča ili bela smrča (Picea abies).

Druga vrsta smrče koju možete nabaviti je bodljiva smrča i njen najlepši varijetet - srebrna smrča (Picea pungens 'glauca') - najlepša i jedna od najotpornijih smrča, koja ujedno i najbolje podnosi presađivanje.

Ukoliko želite veliku novogodišnju jelku, koja će kasnije postati zaista pravi dragulj vašeg vrta, srebrna smrča je pravi izbor! Ima nešto duže, čvrste, oštre četine, plavo-zelene do jasno plave boje.

Svakako ne treba zaboraviti ni Pančićevu omoriku (Picea omorica), vrstu našeg podneblja, omiljenu među vrtlarima širom sveta, izuzetne lepote i otpornu na gradske uslove.

I na kraju jedna jela - dugoigličasta ili srebrna jelka (Abies concolor).

Najotpornija među jelama, ali i jedan od najlepših četinara uopšte. Ima izuzetno duge četine (i do 7 cm), srebrnasto zelene ili srebrnasto plave, što joj daje elegantan i vazdušast izgled. Otporna je na mraz, sušu, vetar, a ni gradski uslovi joj ne smetaju. Dobro raste na svim zemljištima. 

PageBreak

Prvo što treba da uradite je da svoju novu biljku iznesete napolje. U prostoriji koja se greje vazduh je suv i četine će vrlo brzo početi da otpadaju, što će biljci umanjiti vitalnost i loše uticat na njen izgled. Ukoliko imate prostora jelku možete odmah, čim vremenski uslovi dozvole, posaditi u vrt. Pri tome morate imati na umu da će ona u narednim godinama izrasti u visoko drvo, pa zato pažljivo odaberite mesto, kako vam za nekoliko godina ne bi smetala. Smrče i jele imaju tanjirast korenov sistem, koji se po pravilu prostire u širinu onoliko koliko se prostire i nadzemni deo - krošnja. Zato vodite računa da biljku ne posadite suviše blizu objekta. Sve predložene vrste dobro podnose senku i gradske uslove. 

Ako želite, jelku možete sačuvati u posudi za sledeću Novu godinu. Treba samo da je na pravi način presadite u dovoljno veliku saksiju. Pri tome se treba pridržavati pravila koja važe za sve biljke u žardinjerama, da se ne bi desilo da umesto ukrasa u žardinjeri već posle mesec-dva dobijete potpuno suvu biljku. To znači da u posudi morate obezbediti dovoljno dubok drenažni sloj, koji će omogućiti nesmetano oticanje suvišne vode. Biljku zasadite u mešavinu baštenske zemlje, humusa i peska u jednakim količinama. Vodite računa da zemlja potpuno ispuni prostor oko busena. Posle sadnje biljku dobro zalite. Redovno je prihranjujte preparatima koji se mogu nabaviti u svim biljnim apotekama. Najjednostavniji su oni u obliku štapića ili granula, koji se u zemlji rastvaraju nekoliko meseci, postepeno oslobađajuci neophodne materije. 

Treće godine je svakako zasadite u vrt. Pri tome, ako joj nađete dobro mesto, naspram prozora dnevne sobe, možete je kasnijih godina kititi i u dvorištu, što će predstavljati svojevrstan novogodišnji ukras ne samo vašeg doma, već i vaše okoline! 

Tekst: Milica Buha, dipl. ing. pejzažne arhitekture

Izvor: Lepo polje