Bunari, fontane i ukrasne česme odvajkada su bili fascinantni. Inspirisali su pesnike i pisce, imali značajnu ulogu u narodnoj tradiciji i u bajkama. Neki stari običaji koji su povezani s bunarima i izvorima vode i danas se praktikuju. Na izvorima su se sretali i zaljubljivali mladi parovi, na rekama su žene prale veš, u fontane se bacao novac za sreću.

U svakom slučaju, voda treba da donese sreću čoveku za sva vremena. Bunari su pre nastanka vodovoda bušeni nasred sela i bili mesta gde su se sastajali seljani. Tu se pregovaralo o raznim poslovima, saznavale su se najnovije vesti, ogovaralo… A onda su počeli da se prave bunari u neposrednoj blizini kuća. Pravila su se i korita za napajanje stoke i kao sakupljaci kišnice za zalivanje povrtnjaka.  Danas i mi možemo da oživimo mit o bunarima, česmama i izvorima. Posebno u seoskim baštama bunari ne samo da su praktični već su i pravi ukras. Oni koji su te srece da im se u neposrednoj blizini nalazi neki prirodni izvor, trebalo bi da ga cene.

I pumpe od gusa, koje izbacuju vodu na površinu, sve češće se mogu videti po vrtovima i imanjima. Za mnoge je rešenje korito za sakupljanje kišnice, iz oblaka ili iz oluka. Slavina može da se ugradi i u zidne fontane. Bez obzira na to da li će se koristiti ili ne, fontane, bunari i česme sve su omiljeniji i u pogledu uređenja i akustike.

PageBreak

Ideja o ukrasnim bunarima nije nova: bili su poznati još u antičko vreme. U vreme renesanse i baroka upecatljive fontane i česme doživele su vrhunac  popularnosti. Današnji modeli u svim mogućim veličinama i oblicima mogu da se uklope u različite stilove uređenja. Bunare i česme možete sami da napravite, da unajmite zidara ili pak da kupite i crevima za protok vode. I gde bi neki izvor lepše izgledao nego u rascvetaloj bašti?! Uostalom, ukrašavanje bunara i česmi cvećem ima dugu tradiciju: ne samo što lepše cveće da se osuši. U galeriji pogledajte i presek sistema u kojem se krije tajna kruženja vode u fontanama.

Fontane uvek koriste jednu te istu vodu koja kruži. U najvećem broju slučajeva na dno korita postavlja se električna pumpa, koja potiskuje vodu i formira njen tok. Ona pumpa vodu u crevo koje je skriveno u unutrašnjosti korita i između cigala česme. Crevo se završava na vrhu česme kod kamenog ukrasa gde izbacuje vodu, odakle ona teče preko središnjeg bazenčića nazad u veliko korito. S pumpom je povezan poseban kabl, koji je kod zida sa spoljne strane uključen u struju. 

LepaiSrecna Mesto kraj koga se mladi parovi susreću i zaljubljuju, a novčić bačen preko ramena uvek donosi sreću je ono što morate i vi imati u svojoj bašti… Otkrivamo vam i tajnu kruženja vode u fontanama.