Prva pandemija korona virusai potpuno novi epidemiološki događaj u svetskim razmerama ne daju dovoljno osnova da već sada pravimo prognozu popuštanja zabrane i ograničenja kretanja, piše Lepa & Srećna.
Procenat pacijenata obolelih od korona virusa koji imaju tako tešku sliku da moraju u bolnicu a naročito broj onih koji zahtevaju i respirator predstavljaju jedan od najvažnijih podataka u planiranju takvih mera.
Uz njega, i drugi podaci su važni - broj zaraženih i broj umrlih od korona virusa, rečeno je na konferenciji za novinare održanoj 10. aprila 2020. godine u Palati "Srbija".
Od poslednjeg izveštaja do 15 časova testirani su uzorci 1.893 osoba od kojih je 238 pozitivno.
Ukupno je u Republici Srbiji je do 15 časova 10. aprila 2020. godine registrovano ukupno 3.105 potvrđenih slučajeva COVID 19. Hospitalizovano je 2.107 pacijenata.
Na respiratoru je ukupno 136 pacijenata.
Do 15 časova u Republici Srbiji testirano je ukupno 14.240 osoba koja su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
U poslednja 24 časa preminulo je 5 osoba, četiri osobe muškog i jedna osoba ženskog pola, prosečne starosti 60,4 godine. Ukupan broj preminulih od početka epidemije je 71.
Prosek godina preminulih je 62,9. Trenutno je stopa smrtnosti 2,29.
Na Infektivnoj klinici u Beogradu hospitalizovana je 41 osoba, u bolnici "Dragiše Mišovića" 259, u Institutu za pulmologiju 58, u Zemunskoj bolnici 340, u KBC Zvezdara 364, a u Vojnoj bolnici Karaburma 64 osobe. U KBC Vojvodina ima 130 pacijenata obolelih od korona virusa, a u više bolnica u Nišu 76 pacijenata. U privremenoj bolnici na Sajmu trenutno je 232 pacijenta, u Hali "Čair" i Hotel Centroturist 279, a u Hali 1 novosadskog sajma 123.
Vrhunac epidemije je u petoj i u šestoj nedelji, a cela epidemija kod respiratornih infekcija obično traje i do osam nedelja.
Međutim, mi smo intervenisali na epidemiju, namerno išli na to da je produžimo kako bismo sačuvali stariju populaciju čije bi brzo i učestalo zaražavanje dovelo do mnogo težih posledica.
Drugi motiv je bio i taj da obuzdamo vrhunac epidemije kako ne bi ogroman broj zaraženih u kratkom roku doveo zdravstveni sistem do kolapsa.
Zbog toga epidemija može da kod nas traje i 10 pa i 12 nedelja, s tim što bi broj zaraženih bio sve manji i manji. To je jedan mogući ishod.
Drugi ishod mogao bi nastati zbog opasnosti da sada virus uđe u neku osetljivu sredinu jer bi to moglo dovesti do potpune eksplozije.
"Time bismo mogli da upropastimo sve što smo radili, a pred nama je najosetljiviji period i pitanje je da li ćemo uspeti da virus potisnemo tako da se više ne podigne", rekao je dr Kon.
"Činjenica je da imamo malo povećanje u odnosu na juče", rekao je dr Kon. "Međutim, to i dalje nije strašno, ali sve kolege s kojima radim, svi epidemiolozi smatraju da je prekid kontakata najbolje što možemo da uradimo.
Pred nama je praznični vikend i svakako je da će i katolici slaviti u posebnim uslovima i želim im srećan Uskrs i uskršnje praznike. Želim da svi znaju da je jedini razlog za apele i molbe želja da štitimo život. Mere dolaze samo onda kad apele i molbe ne sluša niko," rekao je dr Kon.
Izvor: Lepa&Srećna
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka