U zimskim mesecima naša koža trpi hladnoću i vetar, a u zatvorenom prostoru, gde sve više boravimo, vazduh je isušen od grejanja. Ako pak odemo na planinu i na sneg, povećano je UV zračenje...

Svi ti faktori štete koži koja postaje suva i crvena, što se najpre primećuje na obrazima, usnama i rukama, koji počinju da peckaju i svrbe. Kod suvlje kože sitne bore na licu postaju izraženije, pa delujemo starije... Sve to čini da se više ne osećamo prijatno. Da bismo to sprečili, potrebni su nam adekvatni proizvodi za negu u toku hladnih dana

Sredstvo za čišćenje lica

Čistači u obliku pene jesu sjajni za leto, kada znoj i višak sebuma mogu da predstavljaju problem, međutim, u zimskim mesecima, kada je vazduh mnogo suvlji, najbolje je koristiti kremastije čistače – tako nećemo rizikovati da oštetimo zaštitni sloj kože.

Pojačajte hidrataciju

Koži je neophodno nadoknaditi vlažnost koju je izgubila, i to kremama koje nisu samo na bazi hidratantnih supstanci već i na bazi ulja. Masnoća na koži pravi zaštitni film koji ne dozvoljava gubitak vlage. Kreme koje sada koristite treba da sadrže masne kiseline i komponente prirodnih vlažećih faktora poput uree, glicerola, alfa hidroksi kiselina koje imaju veću moć vezivanja vode. Nanosite kremu više puta u toku dana, a obavezno pre izlaska napolje. 

Uljani proizvodi

Tokom hladnih dana ništa neće toliko koristiti vašoj koži kao ulje za lice. Nekoliko kapi ulja nanesite direktno na očišćenu kožu ili ga čak umešajte u kremu ili mleko za čišćenje lica. Ulje će pomoći vašoj koži da bude hidrirana i dati joj izgled nežan poput latice.

Piling kože

Ovaj tretman će ukloniti mrtve ćelije kože i omogućiti bolje prodiranje hidratantne kreme. Piling treba sprovoditi jedanput nedeljno. Ako vam je koža već izrazito suva, izbegavajte oštre piling maske, tonike na bazi alkohola ili adstrigentne maske koje s kože mogu odstraniti previše zaštitnog lipidnog sloja. Imajte na umu da piling nije neophodan samo licu, jer je koža celog tela zimi isušena i potrebna joj je dodatna nega.

Nega usana

Usne su izuzetno osetljive na hladno vreme, lako se suše i pucaju. Zato se preporučuje korišćenje balzama za usne više puta u toku dana, čim osetite da su vam suve. Uveče pre spavanja poželjno je namazati usne debljim slojem masne kreme da bi ostale vlažne i nežne. 

Zaštita od sunca

Sneg reflektuje sunčeve zrake i pojačava efekat UV zračenja. To posebno važi na planini kada skijate, sankate se, klizate i uopšte boravite na snegu. Na višim planinama vazduh je razređen, pa sunce mnogo brže izaziva opekotine. Koža je zimi krajnje osetljiva zbog čega je čak i u toku hladnih dana potrebno koristiti posebne kreme za sunčanje za zimsku sezonu (SF 30). 

CRNI RUŽ JE HIT ŠMINKA: ovakav karmin treba da nose samo najjhrabrije devojke

Savet meseca

– Kada govorimo o nezi, moramo imati na umu da postoji više tipova kože i da za svaki od njih postoji metod negovanja. Jedino univerzalno pravilo koje se može primeniti na sve njih jeste da je najbolja zaštita sopstveni kožni krem, koji koža sama stvara, a to su epidermalni lipidi. On se mnogo sporije obnavlja onda kada je temperatura ispod nule, kao i po vetru i na suvom vazduhu. Zato je savet da se ne kupate sapunom svaki dan jer na taj način skidate prirodni zaštitni krem. Ako je u vašem slučaju to neizvodljivo, morate češće da mažete telo odgovarajućim preparatima – savetuje renomirani dermatovenerolog prim. dr Gorana Isailović.

Ne zaboravite na ruke! 

Vetar i hladnoća oštećuju kožu ruku koje su, kao i lice, najizloženije nepovoljnim vremenskim uslovima. Koža na rukama se lako suši i puca, pa traži dodatnu negu.

Tekst: Suzana Obradović

Izvor: Lepa i Srećna