Dijabetes 1 i 2 imaju različit uticaj na zdravlje, ali su simptomi identični. Ovo oboljenje nije bezopasno i utiče na zdravlje srca, krvnih sudova, bubrega i očiju, a evo koji simptomi ukazuju da bolujete od dijabetesa, piše Lepa & srećna.

PROČITAJTE JOŠ: OVE DVE JEFTINE STVARI REGULIŠU VISOK PRITISAK: evo kako da snizite krvni pritisak bez lekova

Ako idete često u toalet, naročito noću, to je znak da imate manjak glukoze u krvi i bubrezi ne mogu pravilno da funkcionišu, a to ukazuje na dijabetes. Ova bolest se ispoljava i kroz stalnu žeđ, pojačanu potrebu za tečnošću, kao i sa pojačanim osećajom umora.

Prebrzo gubljenje težine bez dijete, svrab ili osip na genitalijama i česta izloženost infekcijama takođe su znakovi da se u telu razvija dijabetes. Najlakši način da proverite da li postoji rizik od dijabetesa jeste kontrola glukoze u krvi, a ukoliko imate neki od ovih simptoma posetite lekara što pre.

Izvor: Lepa & srećna

Nema šale sa štitnom žlezdom: evo šta morate znati o antibiotiku ako uzimate lekove za tiroidu

Antibiotici i lekovi za štitnu žlezdu snažni su medikamenti koji se uzimaju jedino i samo u konsultaciji s lekarom. A šta kada nam se u terapiju za štitnu žlezdu "umeša" zdravstvena tegoba koju moramo lečiti antibioticima pa istovremeno moramo uzimati oba leka? Doznali smo kako to može uticati na organizam i na šta morate paziti.

Istovremeno uzimanje lekova za štitnu žlezdu i antibiotika može uticati na apsorpciju leka za štitnu žlezdu odnosno ona može biti ili smanjena ili povećana. Istraživanje časopisa Thyroid zaključilo je da antibiotik Ciprofloksacin značajno smanjuje apsorpciju leka za štitnjaču, a slično utiču i ostali antibiotici iz porodice kinolona, naročito ako se radi o hipotierozi.

"Osnovno je pravilo samo da se antibiotici i lekovi za štitnu žlezdu ne uzimaju u isto vreme, tj. potrebno je barem pola sata razmaka između uzimanja lekova".

S druge strane, neki drugi antibiotici mogu značajno povećati apsorpciju leka za štitnu žlezdu.

Antibiotici u kombinaciji s lekovima za štitnu žlezdu mogu imati 3 učinka:

1. Mogu smanjiti apsorpciju leka za štitnu žlezdu što dovodi do smanjenog protoka leka za štitnu žlezdu u krvotoku.

2. Mogu povećati brzinu kojom organizam prerađuje i izbacuje višak leka za štitnu žlezdu što takođe dovodi do smanjenog protoka leka za štitnu žlezdu u krvotoku.

3. Mogu promeniti način na koji se lek za štitnu žlezdu veže na proteine u krvotoku i kako se upija što također utiče na hormone štitne žlezde.

Prim. dr. sc. Miodrag Lacić napominje kako se lekovi za štitnu žlezdu mogu uzimati, a nekada se i moraju uzimati sa svim drugim lekovima, ali pritom treba poštovati važno pravilo.

Osnovno je pravilo samo da se antibiotici i lekovi za štitnu žlezdu ne uzimaju u isto vreme, tj. potrebno je barem pola sata razmaka između uzimanja lekova. U situacijama kada se to ne može ostvariti, može se lekove uzimati i zajedno ali tada obično treba količinom uzeti više leka za štitnu žlezdu što će proceniti i odrediti dozu leka lekar koji leči štitnu žlezdu tj. tireolog, kaže dr. Miodrag Lacić iz Poliklinike Lacić.

Izvor: Zadovoljna