Nervus išijadikus je najduži i najdeblji živac u telu, a sastavljen je od pet manjih nerava koji izlaze iz lumbosakralnog dela kičme i spuštaju se niz noge gde se granaju u manje živce u natkolenici, predelu kolena, lista, stopala i prstiju.
Usled starenja organizma i degenerativnih promena na međupršljenskim diskusima, podizanje tereta iz nezgodnog položaja tela ili izvođenje pogrešnog pokreta dovodi do pucanja prstena diskusa i izbijanja njegovog središnjeg dela, koji počinje da pritiska odgovarajući kičmeni koren (mesto odakle polaze nervi). Ovaj poremećaj naziva se išijas – išijalgija i najčešće nastaje u donjem delu leđa (lumbalni deo kičme). Išijas u trudnoći je takođe dosta česta pojava koja nastaje usled većeg opterećenja kičmenog stuba i pogađa buduće mlade majke...
Simptomi išijasa kada je u pitanju bol u donjem delu ledja i kičme se obično javljaju nakon jačeg naprezanja i progresivno se šire ka zglobu kuka, pa niz potkolenicu i list noge pa sve do prstiju. Išijas u nozi prati i osećaj “mravinjanja” u nogama, ponekad se čak smanjuje osećaj za dodir na palcu noge, što ukazuje na to da je reč o oštećenju diskusa između četvrtog i petog lumbalnog pršljena. Ahilov refleks je snižen ili ugašen i to je najpouzdaniji znak išijasa.
Bolovi se pojačavaju s pokretima i naprezanjem (kašalj, kijanje, smeh), a istezanje išijadičnog živca (podizanjem ispružene noge) dovodi do pojačavanja njihovog intenziteta. Uz probadanje u ledjima, često je prisutno i grčenje mišića duž kičmenog stuba, što predstavlja odbrambenu reakciju na bolne pokrete, elastičnost ovog dela kičme biva ograničena, naročito unazad i može se javiti hipotonija mišića (mlitavost). Bolest išijas karakteriše i nemogućnost stajanja na prstima i peti posledica je slabosti fleksora (mišić savijač) i ekslenzora (mišić opružač) palca i fleksora stopala neretko se javljaju i trnci u prstima.
Na sledećoj strani pročitajte više o preventivi išijasa.
Vežbe za išijas koje jačaju mišiće stomaka, ledja i nogu, uz pravilno držanje tela i održavanje normalne telesne težine su ujedno i najbolja prevencija. One će smanjiti pritisak na donji deo kičme i sačuvati je od oštećenja. Preporučuju se plivanje, joga, pilates, trčanje, aerobik koji izuzetno delotvorno utiču na bolna ledja. Međutim, ako je išijalgija već duže vremena prisutna, pacijent treba da se posavetuje sa lekarom koji će preporučiti određene fizičke aktivnosti.
Vežbe za istezanje leđa
Program koji se sastoji iz vežbi za istezanje leđa, a kasnije za jačanje trbušne i leđne muskulature, treba započeti čim popuste bolovi, dakle u krevetu, i poželjno ga je u početku kombinovati sa fizikalnom terapijom i masažom tela. Naročito se preporučuju vežbe u bazenu jer voda rasterećuje telo. Naravno, terapija i specifične vezbe za išijas određuju se za svakog pacijenta posebno, u zavisnosti od oštećenja i niza drugih faktora kao što su forma pacijenta, intenzitet bolova i slično.
Izvor: Dijeta mesečeve mene
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka