Naglasite visoku tavanicu.

Visoki plafoni uvek daju utisak prostranosti, čak i kad kvadratura stana nije velika. Zato ih treba naročito naglasiti, recimo, atraktivnim lusterima koji mogu biti i predimenzionirani ili kombinovani od nekoliko identičnih lampi (slike 1 i 2 u galeriji).

Strateški planirajte pregrade.

Premda u malom prostoru prvo poželimo da srušimo sve zidove, razmislite da li bi vam negde ipak odgovaralo da sačuvate deo pregrade. Možete srušiti samo gornji deo zida i, uz neku laku pregradu ili roletnu, uveče napraviti vizuelni zaklon za sofu gde će prespavati iznenadni gosti (slika 3).

Napravite stakleni zid.

Ako mislite da je bolje prepraviti mali jednosoban stan u veću garsonjeru, onda je stakleni zid idealno rešenje za vas. Kupatilo kojeg od spavaće sobe deli samo mutno staklo predstavlja ekskluzivnu varijantu (slika 4).

Insistirajte na jednostavnosti.

Potrudite se ne samo da na trpezarijskom stolu ne bude gomila sitnica, već da jednostavnost i urednost vladaju i ispod njega – birajte lake komade nameštaja, jednostavne stolice, bez naglašenih ukrasa, koje skoro da se ne primećuju u prostoru (slika 5).

Povećajte prozore.

Ako je ikako moguće, povećajte površinu prozora. Ukoliko je u planu zastakljivanje terase, zahtevajte da se manji deo otvora zazida a veći zatvori niskoemisionim staklom. Sunčeva svetlost učiniće mali stan daleko prijatnijim mestom za život, a širi vidik na eksterijer psihološki povećava i enterijer (slika 6).

LepaiSrecna Uređenje malog stana predstavlja priliku da se iskažu kreativnost, originalnost i maštovitost dizajnera kome je poveren zadatak. Bez obzira na to da li ćete angažovati stručnjaka ili sami osmisliti enterijer, neki trikovi uvek donose uspeh.