UNESCO je 2010. godine, po prvi put upisao na listu svetske nematerijalne baštine čovečanstva baštinu vezanu za gastronomiju.

VIŠE: Najbolji doručak: kako da pripremite lagani francuski omlet (RECEPT + VIDEO)

Tom uvrštavanju na listu doprinelo je sve ono što čini sastavni deo gastronomskog obroka Francuza:

  • kupovina dobrih, po mogućnosti domaćih proizvoda, čiji se okusi fino slažu;
  • pažljiv izbor jela koja odražavaju raznolikost francuskih regija i odlika vode, zemlje i zraka, tipičnih za svaku tu regiju; 
  • spoj jela i vina;
  • estetika postavljanja stola;
  • razgovori i ponašanje za stolom.

Proslavljanje važnih trenutaka u životu

Rođenja, venčanja, godišnjice, uspesi, obnavljanje starih prijateljstava, … U svim sretnim okolnostima svog života, Francuzi se rado okupljaju oko dobrog obroka. Bilo da se radi o dobrom zalogaju u krugu prijatelja, poslovnom ručku ili banketu, taj obrok stavlja naglasak na dobru atmosferu, toplu ljudsku stranu zajedničkog jedenja i dobrobit druženja.

Posluživanje na francuski način

Ovaj gastronomski obrok predstavlja pravi ceremonijal, sled nepromenljivih rituala tokom kojih stalno teče razgovor: počinje aperitivom, a završava nekim digestivom s najmanje četiri jela između toga dvoga, tačnije s predjelom, ribom i/ili mesom, sirom i desertom. Sve je to praćeno hjlebom i vinom, koji posebno dobro harmonišu sa svakim jelom.

Od izbora proizvoda do degustacije

Dočekivanje prijatelja ili porodice gastronomskim obrokom počinje, pre svega, kupovinom. Godišnja doba, prilika, ukusi jednih i drugih određuju jelovnik i jela koja ga čine. Razmenjuju se znanja, saveti i male tajne s proizvođačima i kuvarima.

Po povratku kući, s korpom punom namirnica, počinje zajedničko kuvanje jela uz stalni razgovor. Roditelji prenose znanje i posebne postupke deci, bilo da se radi o pravljenju kolača ili postavljanju stola. Jer se gastronomski obrok ne sastoji samo u tome da se hrana pojede: postavljanje stola važan je trenutak gde se svako trudi da postavi sto na različit način, da drugačije savije salvete, da nauči čemu služi koja čaša…

VIŠE: Kako izgleda nova francuska kuhinja po zamisli kuvara broj 1. na svetu

Na kraju dolazi i degustacija, sled posebnih postupaka gde se uključuju sva čula: čulo mirisa zauzeto je svim miomirisima koji dolaze iz kuhinje, čulo vida veseli se pri pogledu na lepo postavljeni sto i na servirana jela. Zatim dolazi red na čulo okusa kao i čulo dodira i čulo sluha u zavisnosti od ponuđenih jela.

Izvor: Lisa