Sa svojim prirodnim lepotama, dvorcem na visokoj litici, malenim ostrvom s baroknom crkvom nasred jezera, za koju se veže tužna ljubavna priča, i kulisom od Julijskih Alpa Bled je pravo mesto iz bajke. Nestvarni Bled smestio se u podnožju Julijskih Alpa, nadomak Nacionalnog parka "Triglav", jedinog nacionalnog parka u ovoj zemlji 

"Zašto je Slovenija tako lepa zemlja, jedan od odgovora daje legenda koja se generacijama prenosila u ovom kraju. Kada je Bog stvarao svet, imao je jednu veliku vreću iz koje je na zemlju bacao mora, planine, jezera… Kada je došao na ove prostre, izlio je iz svoje vreće sve što mu je ostalo. Zato Slovenija ima sve lepote ovog sveta, predivne planine, proplanke,  jezera od čije lepote zastaje dah…", priča Dušica Kunaver turistički vodič i autor knjiga „Slovenske narodne priče“.   

Među najvećim atrakcijama Bleda svakako je jezero koje ima i lekovita svojstva. Na sredini jezera nalazi se ostrvo sa crkvicom za koju se, po pričanjima meštana, veže običaj da mladoženja pre ceremonije venčanja iznese nevestu preko 99 stepenica koje vode ka crkvi. A u crkvi zvono, i prema legendi kada povučete zvono i pomilite želju, ona će vam se zasigurno ispuniti.

Takozvano „zvono želja“ u crkvici na bledskom ostrvu je 1534. godine izlio Franziskusu Patavinus u italijanskom gradu Padova. Nekako u to vreme je na bledskom dvorcu živela mlada, neutešna udovica.

Muža su joj ubili razbojnici i njegov leš bacili u jezero. Skupila je sve srebro i zlato koje je imala i dala da se izlije zvonce za kapelu na ostrvu. Ali zvono nije stiglo tamo. Jaka oluja ga je potopila zajedno sa  brodićem  i ljudima u njemu. I dan-danas se ponekad kada je noćno nebo jasno čuje se zvuk zvona iz dubina.  

"Očajna udovica je posle nesreće prodala svu svoju imovinu, utržak darovala za novu crkvu na ostrvu, a  sama je stupila u manastir u Rimu. Tamo je pobožno živela sve do svoje smrti. Posle njene smrti je papa posvetio novo zvono i poslao ga na bledsko ostrvo. Ko pozvoni tim zvonom i svoju želju saopšti milostivoj „gospi sa jezera“, želja će mu se ispuniti. Tako kazuje legenda koja opisuje međunarodnu sagu o „potopljenom“ zvonu i idealizovan istorijski nastanak „zvona želja“, priča Dušica Kunaver.  

Naravno, i Bledska tvrđava, smeštena na strmoj litici iznad jezera, arhitekturom i vekovima starim zidinama privlači znatiželju posetilaca. U sklopu dvorca nalazi se takozvana pisarnica opremljena sa nekoliko stotina godina starom tehnikom koja se koristila za štampanje prvih slovenačkih knjiga. I danas, turisti mogu da dobiju odštampana slova svog imena kao uspomenu sa Bleda.

Tu je i muzej čiji eksponati svedoče o istorijskom razvoju ovog kraja. Sa dvorca se pruža i najlepši pogled na jezero i okolinu okruženu prelepim pejzažima. Bledsko ostrvo najbolje možete doživeti ukoliko se ukrcate u jedan od tradicionalnih drvenih brodića. Vešti lađari odvešće vas do ostrvceta, a pogled koji će vam se pružati s jezera na okolni bajkoviti pejzaž zaista je očaravajući.

Na sledećoj strani pročitajte još zanimljivosti o lepotama Bledskog jezera.PageBreakNa mestu gde se danas nalazi “Vila Bled” ovo staro zdanje,  jugoslovenski kralj Aleksandar Karađorđević je 1922. godine kupio dvorac koji je prethodno gradio austrijski vojvoda Ernest Vindišgrac. Karađorđević je dvorac preimenovo u Suvobor, a Bled proglasio svojom letnjom rezidencijom.

Nakon Drugog svetskog rata Josip Broz Tito je naredio da se izgradi nova rezidencija na mestu gde je nekada stajao dvorac, pa je vila postala glavno stecište Titovih političkih, diplomatskih i protokolarnih obaveza. Tek 1984. godine „Vila Bled“ prenamenjena je u hotel, čime je prvi put u svojoj istoriji postala dostupna široj javnosti. Čak i nakon otvaranja hotela, koji se sada nalazi pod okriljem poslovnog društva „Sava Hoteli Bled“, to je ostalo mesto u kojem se odvijaju važni diplomatski susreti.

U hotelu su boravili nemački predsednik Johanes Rau i predsednik vlade Helmut Kol, češki predsednik Vaclav Havel, britanski princ Čarls, „Bitls“ Pol MekKartni... Naravno, noćenje u sobi u kojoj je nekada spavao maršal Tito jedino mogu da priušte samo bogati posetioci. 

Turistima je na raspolaganju i luksuzno zdanje Vila Istra  sagradjena 1878, obnovljena i restaurirana u manji design hotel gde se uz vrhunska slovenačka vina kao što je “Rumeni muškat” možete uživati i u vrhunskoj gastronomiji. Zbog svoje bogate istorije, nezaobilazan je Grand Hotel Toplice – jedini hotel na Bledu sa pet zvezdica. 

U knjigu gostiju ovog hotela između ostalih upisali su se generalni sekretar UN Ban Ki Mun,  Madlen Olbrajt i mnogi drugi. Termalno kupalište u sklopu hotela jedinstveno je na Bledu, jer termalna voda, kojoj se pripisuju lekovita svojstva, u bazen dolazi neposredno iz izvora. 

Među takvima je hotel „Golf“, koji se smatra najvažnijim kongresnim hotelom, ali i „Park“, u čijoj poslastičarnici se još od 1953. godine prave izvorne bledske kremšnite koje su postale najprepoznativiji simbol bledske gastronomije.

Kremšnite se još pripremaju prema izvornom receptu tadašnjeg vođe poslastičarnice Ištvana Lukaševića, a poslastičari pri izradi ove poslastice koriste isključivo prirodne sastojke. Do danas je u ovoj poslastičarnici izrađeno i prodato više od devet miliona kremšnita. 

U okolini Bleda, možete videti i muzej Avsenik koji će vas odvesti u svet slovenačke narodne muzike. Sve je počelo sa Slavkom Avsenikom kome je pripomogao  i brat Vilko, po profesiji muzičar. Kao osnivači novog žanra u muzici, bili su poznati u čitavom svetu o čemu svedoči veliki broj nagrada i prodatih ploča. 

Posebno iskustvo je i obilazak malog mesta Kropa – muzeja kovaštva koji se nalazi ublizini Bleda. Na ovom mestu saznaćete nešto više o životu kovača od 15. veka dalje i na koji način je bogata istorija ovog mesta povezivala tužne živote kovača sa prelepom Venecijom. 

Bled nudi i opuštajući mir, dok se biciklom vozite oko jezera ili plovite jezerom, a posebno noću, kada se upali ulična rasveta i svetla na dvorcu smeštenom na strmom stenovitom obronku iznad Bledskog jezera i kada se svetlost razlije po vodi, prizor koji možete videti zaista je čaroban i podseća na pravu slovensku bajku. 

Majstor poslastičar Ištvan Lukačević, koji je u kasnim 40. godinama prošlog stoleća iz Sente u Vojvodini sa familijom preselio na Bled, 1953. godine je kao šef poslastičarske radnje u starom hotelu Park izmislio recept za danas poznatu krempitu. Tom prilikom je upotrebio stari vojvođanski recept, osim što je polovinu krema od jaja zamenio ulupanim šlagom. Tako je stvoren recept za izuzetno laku i mekanu slasticu koja je i danas omiljena među gostima. 

Na Bledu se nalazi i jedno od najstarijih golf igrališta u ovom delu Evrope. „Kraljevo igrišče“ izgrađeno je takođe na predlog kralja Aleksandra 1937. godine i bilo je prvo ovakvo igralište u tadašnjoj Jugoslaviji. Već prilikom izgradnje bledsko igralište za golf smatrano je jednim od lepših u Evropi. 

Brdo Straža na jugoistočnoj strani Bledskog jezera je lokacija odakle se pruža predivan pogled, a pored toga je savršena za sve sportske aktivnosti. Na Stražu možete, da se popnete sa žicom (sedežnicom) ili da pešačite gore, gde vas čeka Park Avantura ili trim staza sa fitness spravama u prirodi. Tu je i divno letnje sankanje, (summer bob) koje će vam zasigurno podići adrenalin.

Preporuka je i da posetite malo selo Vrba gde se nalazi kuča dr. Franceta Prešerna, koji je napisao slovenačku himnu, koji govori o prijateljstvu medju narodima i vinu. Za kraj, ne zaboravite ručak u gostioni Osvald gde možete probati žgance, ajmoht, štruklje i prosenu kašu i borvničke, čuveni slovenski liker od borovnice. Živeli!

Žaklina Milenković

LepaiSrecna Termalne vode božanstvena priroda, prelepi hoteli, stari zamak, krempite čiji se ukus ne zaboravlja – to su samo neki od razloga zbog čega bi ovog leta trebalo da posetite Bled