Ovaj predlog rešenja istog prostora namenjen je onima koji vole da uživaju u živopisnim bojama bašte. Pozadina drvene ostave je ofarbana žutom bojom, a ispred nje su posađena dva grma šiblja – žuta forzicija i kotoneaster. Ako se pitate zašto žuta forzicija ispred žutog zida, odgovor je da ovo šiblje cveta među prvima, u rano proleće, kada je sve ostalo zeleno i samo napupilo, tako da bašta sama ovako može izgledati veselo i lepo. Kasnije, već krajem aprila, forzicija će imati samo divno zeleno lišće.

Ova mala površina je geometrijski oblikovana biljkama koje se dobro orezuju, a to su u ovom slučaju: šimšir (Buxus sempervirens “Suffruticosa“, dubačac (Teucrium chamaedrys), lavanda (Lavandula angustifolia), iberis i bušinac.

Četiri travnate staze vode ka središnjoj, četvrtastoj leji, koja je sastavljena od plave trave na kojoj ljubičasto cveće macine trave podseća na fontanu. Inače, macina trava je zasađena i uz ivice svih leja. U lejama dominira šiblje čiji su cvetovi žuti, plavi i beli. Od cveća dominiraju – plameni ljiljan, virak, koreospis, jastučasti zvezdan i zvončići čiji listići liče na breskvu. Treba napomenuti da se ovde posebno vodilo računa u toku celog vegetacionog perioda da ova mala površina bude lepa, pa je tako, pramenasta vlasulja (trava) i žutozelena prugasta japanska trava čine veoma dekorativnom i tokom jeseni, pa i zime. Ne treba nikako zaboraviti činjenicu – da bi biljke kompaktno rasle moraju se redovno orezivati i to prvo u junu, a zatim u avgustu. 

1. Mešovitu žbunastu grupu čini zvončić (Campanula) i Lysimachia clethroides, 40 kom.
2. Jastučasti zvezdan, Aster dumosus, 42 kom.
3. Aronija, Aronia arbutifolia, (80–100 cm), 1 kom.
4. Virak, Alchemilla mollis, 24 kom.
5. Pramenasta vlasulja, Stipa capillata, 10 kom.
6. Evonimus, Euonymus fortunei “Emerald en Gold”, (20–30 cm), 12 kom.
7. Koreopsis, Coreopsis lanceolata, 24 kom.
8. Macina trava, Nepeta x faassenii, 180 kom.
9. Plameni ljiljan, Hemerocallis-Hybride “Bitsi”, 21 kom.
10. Forzicija, Abeliophyllum distichum,(60–80 cm), 1 kom.
11. Kotoneaster, Cotoneaster x watereri, (100–125 cm ), 1 kom.
12. Plava trava, Molinia arundinacea “Karl Foerster“, 40 kom.

Dragana Tucović Baranac,
pejzažni arhitekta i PR JKP “Zelenilo - Beograd”