Pčele okružuju leju s perenama izloženu sunčevim zracima, dok leptirići lepršaju kroz mirišljav letnji vazduh. Cilj mnogih insekata u potrazi za hranom jeste monarda (Monarda), koja se, bujno cvetajući, širi po leji.

Indijanska kopriva: biljka potiče, kao i crvena pupavica i zlatna rutvica, iz Severne Amerike. Tamo je poznato više od deset jednogodišnjih i višegodišnjih vrsta, dok se u našim baštama najčešće sreću višegodišnja Monarda didyma i Monarda fistulosa. Zaljubljenici u začinske biljke često seju i jednogodišnji prerijski bergamot (Monarda citriodora) intenzivne arome.

Ljubitelja perena oduševiće mnoge sorte otporne na zimske uslove, koje cvetaju u različitim nijansama crvene, ljubičaste i roze boje, kao i u beloj. Mali cvetovi grupisani su u kompaktne cvasti, koje se ponekad uzdižu kao radoznale glavice.

Posebno interesantno izgledaju sorte kod kojih zeleni čašični listići naglašavaju boju duguljastih cvetića, kao kod sorti „Comanche” i „Aquarius”. Monarde vole sunčano mesto i humusno zemljište bogato hranljivim materijama. Zbog toga im je dobro došlo redovno kompostiranje. Zemlja bi trebalo da bude umereno vlažna i da nikad ne bude suva, pre svega tokom cvetanja.

S druge strane, suvišna vlaga zimi izaziva oštećenja na biljci. Monarda se ubraja u trajne cvetnice, jer cveta nedeljama.  Ukoliko želite da celog leta, dakle od juna do septembra, uživate u njima, najbolje je da u leju zasadite raznovrsne sorte, koje se medjusobno razlikuju po terminu cvetanja. Ali u vezi s tom biljkom trebalo bi da znate još nešto: monarde su podložne napadu prave pepelnice.

Pre svega, ako se u leji često smenjuju vlažni i sušni periodi, ali i ukoliko se u kratkim vremenskim razmacima beleže velike temperaturne oscilacije, na listovima se lako mogu pojaviti gljivice. Ipak, pojavljuju se nove sorte koje uspešno odolevaju ovoj bolesti, gde se pre svega ubrajaju monarde “Purple Ann”, “Elsie’s La vender” i “Petit Delight”.