U doba Rimljana, radnici su primali rotkvice kao platu, a egipatskim robovima bile su svakodnevni obrok.

Stari Grci su ih toliko obožavali da su ih prinosili kao žrtvu na zlatnim poslužavnicima za svoje bogove.

U srednjem veku imale su negativno značenje jer su ih ljudi smatrali simbolom svađe i sukoba.

Rotkvica je danas jedna od najpopularnijih vrsta povrća na svetu.

Sto grama rotkvice sadrži svega 16 kalorija, ali je bogata mineralima i vitaminima. Dobar je izvor bakra, mangana, kalijuma, vitamina C, K i B6. U manjim količinama poseduje kalcijum, gvožđe, fosfor, cink i natrijum.

Rotkvica ima antibakterijska i antigljivična svojstva. Pomaže kod bolesti dišnih puteva, naročito kod kašlja i astme. Takođe pomaže i kod kod tegoba sa žuči i jetrom.

Pomaže stvaranju crvenih krvnih zrnaca tako što im poboljšava snabdevanje kiseonikom. Ako planirate da smršate, jedite rotkvicu zbog njene niske kalorijske vrednosti, lakog varenja, obilja vlakana i vode, koji stvaraju duži osećaj sitosti.

Njena svojstva detoksikacije, obilje vitamina C, folna kiselina i antocijanini pomažu u lečenju nekolikih vrsta raka, naročito debelog creva, bubrega, želuca i grla.

VIŠE: Lekoviti sok od krompira: reguliše krvni pritisak, popravlja varenje, jača krv

Sok rotkvice

Sok rotkvice je staro narodno sredstvo za bolju probavu. Pomaže protiv zatvora i otežane varenja ugljenih hidrata. U svrhu regulisanja probave, pijte sok od rotkvice pre obroka.

Rotkvica takođe podstiče izlučivanje žuči i ublažava hemoroide. Kao prirodan diuretik uklanja višak tečnosti iz organizma, ublažava bol i pečenje kod mokrenja, čisti bubrege i smanjuje rizik od upala urinarnog sistema.

Napomena: Rotkvica se ne preporučuje osobama koje imaju upalu sluznice, želuca i creva, čir na želucu, kao ni bubrežnim bolesnicima.

Rotkvica u kulinarstvu

Rotkvica je popularna u pripremi različitih salata, ali može se i bariti, dodati mlečnim sosovima i umacima. Od lišća se takođe mogu praviti ukusne supe i prilozi.

Izvor: Stvar ukusa